Wypalanie traw to nie porządki – to przestępstwo

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Choć pierwszy dzień wiosny to symbol odrodzenia przyrody, dla naszych strażaków oznacza początek wzmożonych interwencji związanych z nielegalnym wypalaniem traw. Mimo licznych kampanii edukacyjnych, liczba takich pożarów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

W 2024 roku na Mazowszu odnotowano 3 747 pożarów traw (w 2023 r. było ich 3 376), a w skali całego kraju liczba ta wyniosła 21 648 (2023 r. – 21 206). Ogień pochłonął 48,5 km² terenu, spowodował straty rzędu 22,5 mln zł i doprowadził do śmierci pięciu osób. Średni czas akcji gaśniczej to niemal 56 minut. Najwięcej takich zdarzeń ma miejsce od marca do czerwca.

Zagrożenie dla ludzi i przyrody

Każdy pożar niesie za sobą tragiczne konsekwencje. Ogień wymyka się spod kontroli, rozprzestrzeniając się na lasy, budynki mieszkalne i gospodarstwa. Silny wiatr sprzyja jego błyskawicznemu rozprzestrzenianiu, a gęsty dym ogranicza widoczność na drogach, prowadząc do niebezpiecznych wypadków.

Wypalanie traw ma również katastrofalny wpływ na środowisko – niszczy glebę, zabija zwierzęta i prowadzi do nieodwracalnych strat w ekosystemie. Szczególnie narażone są lasy, w których pożar może unicestwić cenne drzewostany, odradzające się nawet przez dziesiątki lat.


Nowa broń: SRS i Akademia UAV łączą siły

Służba Ratownictwa Specjalistycznego nawiązała ścisłą współpracę z Akademią UAV, by skuteczniej przeciwdziałać fali podpaleń traw i nieużytków. Pożary te stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Dzięki zaawansowanemu sprzętowi Akademii UAV – dronom o wydłużonym czasie lotu, urządzeniom z noktowizją, termowizją oraz kamerom o dużym zasięgu – rozpoczynamy intensywne patrole na terenie powiatu otwockiego i piaseczyńskiego.

Całodobowy nadzór

Działania będą prowadzone przez całą dobę, w różnych miejscach i godzinach, także tam, gdzie sprawcy najmniej się ich spodziewają. Ratownicy SRS będą również korzystać z nieoznakowanych pojazdów wyposażonych w noktowizyjne kamery i aparaty z teleobiektywami, co pozwoli na skuteczne monitorowanie zagrożonych terenów.

Wypalanie jest nielegalne i surowo karane

Przypominamy – wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to kara aresztu, ograniczenia wolności do 10 lat lub grzywna do 30 000 zł (art. 130a ust.1 ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r.). Każdy wywołany pożar to realne zagrożenie życia oraz ogromne straty dla przyrody. Nie pozwólmy, by lekkomyślność i brak wyobraźni prowadziły do tragedii. Szanujmy przyrodę, dbajmy o bezpieczeństwo i reagujmy na każdy przypadek wypalania traw!

Foto: OSP Józefów, OSP Regut, OSPWiązowna, SRS Służba Ratownictwa Specjalistycznego

Facebook
Twitter
Scroll to Top