Burmistrz Karczewa ogłosił postępowanie przetargowe na realizację projektu rewitalizacji skweru u zbiegu ulic Wiślanej i Chłopickiego, mającego upamiętniać 77 Romów zamordowanych przez Niemców 2 stycznia 1943 roku.
W okresie międzywojennym tabor cygański zimował we wsi Przewóz (aktualnie część Karczewa, okolice ul. Wiślanej), wynajmując izby u miejscowych gospodarzy. Po wybuchu wojny, w 1939 roku, Romowie osiedlili się tam na stałe, ponieważ Niemcy zakazali im wędrówek. 2 stycznia 1943 roku niemieccy żołnierze otoczyli wioskę i zaczęli wyciągać Romów z domostw na ulice. Jakikolwiek opór oznaczał natychmiastową egzekucję. Rozstrzelanych zostało łącznie 77 osób.
Jak podaje Burmistrz Karczewa, rewitalizacja skweru odbędzie się dzięki staraniom i determinacji Społecznego Komitetu Upamiętnienia Zbrodni Hitlerowskiej na Romach w Karczewie pod przewodnictwem Zbigniewa Grzanki i Krzysztofa Kasprzaka.
Jako burmistrz Karczewa zawsze będę wspierał takie inicjatywy
– podkreślił Michał Rudzki.
W naszym założeniu, od samego początku było to, by skwer posiadał nie tylko walory historyczne, ale również estetyczno-turystyczne, ponieważ w tamtej okolicy pojawia się wielu turystów zarówno pieszych jak i rowerzystów.
Oprócz pamiątkowej tablicy, planujemy tam zaaranżowanie przestrzeni zielonej (wysokiej i niskiej), utwardzenie przestrzeni przed tablicą. Zadanie to wykonamy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej który sfinansuje sam pamiątkowy monument, a także z p. Andrzejem Laskusem, który nieodpłatnie wykonał pamiątkowy krzyż i płaskorzeźbę.
– dodał.
Szczegóły dotyczące przetargu dostępne są tutaj.
Foto: Michał Rudzki – Burmistrz Karczewa
Czytaj także:
Nowa przychodnia zdrowia w Wiązownie: budowa w końcowej fazie