Ustawa Kamilka: kolejne obowiązki dla rodziców

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w tzw. ustawie Kamilka, czyli przepisach mających chronić dzieci przed przemocą i przestępczością na tle seksualnym. Choć intencje ustawodawcy są słuszne i mają na celu bezpieczeństwo najmłodszych, nowe przepisy już budzą wiele emocji i kontrowersji — szczególnie wśród rodziców.

Warto wiedzieć, co się zmienia, bo nowe obowiązki mogą dotknąć praktycznie każdego z nas – każdego rodzica lub opiekuna, który będzie chciał wziąć udział np. w szkolnej wycieczce swojego dziecka czy pomóc przy organizacji wydarzenia z udziałem małoletnich.

Co przewiduje nowelizacja?

Projekt ustawy zakłada m.in.:

  • rozszerzenie katalogu aktywności, które wymagają zaświadczenia o niekaralności,
  • procedurę sprawdzania karalności w stosunku do cudzoziemców,
  • nowe regulacje dla rodziców uczestniczących w wydarzeniach z udziałem dzieci, np. w wycieczkach, półkoloniach, treningach sportowych.

Zmiany dotyczą m.in. art. 21 ustawy – wcześniej wzbudzającego już wiele wątpliwości i problemów w interpretacji. Teraz katalog działalności wymagającej sprawdzenia niekaralności obejmuje wszelkie formy pracy i kontaktu z dziećmi: wychowanie, edukację, wypoczynek, leczenie, udzielanie porad, sport, rozwój duchowy czy inne formy aktywności.

Nowe obowiązki rodziców

Najwięcej emocji budzi przepis, zgodnie z którym rodzic lub opiekun chcący wziąć udział w wydarzeniu organizowanym dla dzieci — np. wycieczce szkolnej — będzie musiał złożyć specjalne oświadczenie. Będzie ono potwierdzało m.in., że:

  • nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym,
  • nie był karany za przestępstwa wskazane w ustawie,
  • nie ma zakazu pracy z dziećmi wynikającego z wyroków sądowych lub decyzji administracyjnych.

Co ważne — w niektórych sytuacjach przewidziano wyjątki od obowiązku przedstawiania takich oświadczeń (np. gdy rodzic jest organizatorem danego wydarzenia).

Projekt budzi emocje i pytania

Nowe przepisy — choć mają na celu wzmocnienie ochrony dzieci — wywołują liczne wątpliwości. Wielu rodziców i nauczycieli zastanawia się, czy wprowadzane zasady nie okażą się zbyt skomplikowane w praktyce i czy nie spowodują trudności w organizacji wycieczek, wyjazdów czy wydarzeń szkolnych.

W projekcie znalazły się także inne zmiany — m.in. dotyczące osób prowadzących praktyczną naukę zawodu, wolontariuszy czy uczniów odbywających praktyki (tu projektodawca przewidział zwolnienie z opłat za wydanie zaświadczenia z rejestru).

Projekt ustawy został już przesłany do zaopiniowania.

Facebook
Twitter
Scroll to Top