Każdej wiosny Otwock żyje koncertem „Nauczyciele Dzieciom”, który w tym roku odbywa się już po raz dziesiąty. Magnesem przyciągającym publiczność zawsze jest artysta z estradowego topu, ale prawdziwymi bohaterami są pracownicy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdrze. W ten wyjątkowy wieczór ich podopieczni mogą zobaczyć swoich belfrów w innych niż na co dzień rolach.
Zaczęło się od pomysłu kilku nauczycielek z OSW nr 1 im. Marii Konopnickiej przy ul. Majowej w Otwocku, żeby zorganizować dla podopiecznych wyjazd wakacyjny. Uczniowie Ośrodka kształcącego dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną nigdy nie wyjeżdżali za granicę i zawsze z zazdrością patrzyli na swoich pełnosprawnych rówieśników, którzy brali udział w organizowanych przez ich szkoły zagranicznych wycieczkach.
Na wakacje i na operację
– Pomyślałyśmy, żeby zebrać 30–40 dzieciaków i pojechać z nimi na wakacje do Bułgarii – wspomina Renata Demiańczuk, nauczycielka z OSW przy Majowej. Aby zdobyć pieniądze na wyjazd, nauczycielki zorganizowały pierwszy koncert charytatywny. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty – publiczność dopisała, a dzięki zebranym środkom blisko pół setki dzieci wyjechało na kilkanaście dni nad morze. A ponieważ potrzeb nie brakowało, organizatorzy postanowili pójść za ciosem i wkrótce wiosenna impreza weszła na stałe do kalendarza otwockich wydarzeń. Podczas jej kolejnych edycji zbierano m.in. na wyposażenie siłowni, sprzęt rehabilitacyjny, specjalne huśtawki dla dzieci na wózkach, czy operację dla jednej z uczennic, cierpiącej na zespół Aperta – rzadką chorobę genetyczną, do której objawów należy zrośnięcie palców. W tym roku pieniądze uzbierane dzięki koncertowi będą przeznaczone na nowy samochód do przewozu podopiecznych.
– Całą potrzebną sumę trudno byłoby uzyskać, ale będziemy mieli na wkład własny, potrzebny do uzyskania różnych dotacji – wyjaśnia Renata Demiańczuk.

Więcej chętnych niż miejsc
Koncerty „Nauczyciele Dzieciom” tradycyjnie już odbywają się w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku. Na widowni jest 280 miejsc i zawsze wszystkie są zarezerwowane na długo przed wydarzeniem, a pytania o możliwość wstępu nie ustają aż do dnia koncertu. Biletów nie ma, ale większość publiczności ofiarowuje datki i otrzymuje specjalne cegiełki-wejściówki, zasilając w ten sposób fundusz przeznaczony na realizację celu obranego w danym roku. Organizatorami imprezy są Komitet Społeczny „Nauczyciele Dzieciom” powoływany specjalnie na tę okazję oraz OSW nr 1 im. Marii Konopnickiej w Otwocku.
Podczas koncertu można też wziąć udział w zabawie w Gwiazdę Dobroczynności – ten zaszczytny tytuł, wraz z nagrodami przekazywanymi przez sponsorów, przypada tym, którzy wrzucą najwięcej do koncertowej skarbonki. Nagrodami są zazwyczaj vouchery (do zrealizowania w hotelu, restauracji, na siłowni, w teatrze, u fryzjera lub kosmetyczki), czy dzieła lokalnych artystów. Zdarzają się niecodzienne okazje, jak lot balonem, motolotnią, samolotem, czy rajd samochodem terenowym, a na organizowanej w trakcie imprezy loterii można wygrać zabawki i artykuły biurowe.
– Większość sponsorów wspiera nas od lat i jesteśmy im ogromnie wdzięczni, bo zawsze możemy na nich liczyć. Na ekranach puszczamy podziękowania dla nich, są wymienieni na plakatach, staramy się też im dziękować ze sceny, ale zawsze się boję, że o kimś zapomnę, a o to nietrudno, bo jest ich naprawdę wielu – podkreśla Renata Demiańczuk.

Gwiazdy estrady i nauczyciele na scenie
Organizatorzy zawsze dbają o to, aby zapewnić publiczności znakomitą rozrywkę w postaci występu gwiazdy ogólnopolskiego formatu. Na deskach PMDK gościli już podczas koncertów „Nauczyciele Dzieciom” Majka Jeżowska, Kuba Sienkiewicz, Papa D., Ewelina Flinta, VOX, IRA, Margaret oraz Denzel, który nie dość że – jak wszystkie gwiazdy – wystąpił za darmo, to jeszcze przekazał na leczenie dziewczynki z zespołem Aperta wygraną w konkursie „Twoja twarz brzmi znajomo”. W tym roku główną atrakcją będzie występ Urszuli.
Konferansjerem jest od lat otwocczanin Maciej Rock, znany szerokiej widowni z prowadzenia programów w telewizji Polsat.
– Od niego dużo zależy, potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji. „Twoja twarz brzmi znajomo” czy inne programy, z których go znamy, są nagrywane wcześniej – można zrobić duble, powtórki, natomiast tutaj każdy koncert idzie na żywo i trzeba reagować. Co chwila są jakieś zmiany w scenariuszu, jakieś obsuwy, ruch na zapleczu i obserwując pracę Maćka uczymy się od niego, to jest stuprocentowy profesjonalizm – zaznacza Artur Basek, nauczyciel, również zaangażowany w organizację imprezy od jej pierwszej edycji.
W koncertach biorą też udział miejscowi wykonawcy: dzieci z działającego w OSW zespołu tanecznego Hit, zaproszeni goście no i oczywiście tytułowi „Nauczyciele Dzieciom” – czyli kadra Ośrodka w różnych rolach. Nauczyciele tańczą, śpiewają, grają na instrumentach, odgrywają skecze. Próby trwają dwa miesiące, odbywają się dwa, a nawet trzy razy w tygodniu, czasem do późnej nocy, nad układami tanecznymi czuwa dwoje choreografów: Magdalena Solińska i Lech Laskowski. Niektórzy z wykonawców wykorzystują umiejętności związane z realizacją swoich pasji, inni odkryli w sobie nowe talenty właśnie przy okazji udziału w koncertach.
– W życiu nie przypuszczałam, że będę tańczyć charlestona czy latino, podobnie jak wiele moich koleżanek – śmieje się Renata Demiańczuk.

Wspomnień czar
Program koncertu co roku jest oparty na innym motywie, do którego nawiązują też specjalnie przygotowane elementy scenografii. Raz był to cadillac, innym razem samolot, a w tym roku będzie równie imponująca niespodzianka.
– Ponieważ to już 10. edycja, to będzie trochę takie mydło i powidło, bo ze wszystkich dotychczasowych programów chcieliśmy coś wziąć do tego jubileuszowego – tłumaczy Renata Demiańczuk.
Jubileusz to także okazja, aby powrócić pamięcią do wydarzeń, które z perspektywy czasu wspomina się ze śmiechem, a które przed laty przyprawiały organizatorów koncertu o szybsze bicie serca. Jak incydent z edycji nawiązującej do serialu „Czterej pancerni i pies”, kiedy to na inscenizację piosenki tytułowej z głośnymi petardamizareagował policyjny pies udający Szarika. Na szczęście interwencja czworonożnego stróża prawa skończyła się na złapaniu za rękaw jednego z aktorów.
Groźniej wyglądała przygoda Artura Baska, który na próbie do sceny, w której grał złodzieja, tak uciekał przed policją, że przewrócił się i nabił sobie guza.
– Na kilka chwil straciłem przytomność, sytuacja była poważna, na szczęście obyło się bez karetki. Plus był taki, że nie potrzebowałem charakteryzacji i na koncercie wystąpiłem z wielką, siną śliwą – żartuje dziś nauczyciel z Ośrodka przy Majowej.

Coś dla ducha i dla ciała
Koncertom towarzyszy jarmark, na którym można skosztować bigosu przygotowanego w prowadzonej w Ośrodku szkole gastronomicznej, a także certyfikowanych wędlin czy ciast podarowanych przez zaprzyjaźnione z organizatorami firmy. Są też stroiki wielkanocne, ceramika ze szkolnej pracowni – każdy znajdzie coś dla siebie.
Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wielu osób, dlatego bierze w niej udział większość kadry nauczycielskiej OSW nr 1. Kadry liczącej ponad 80osób, prowadzącej na co dzień zajęcia dla kilkuset podopiecznych na różnych poziomach nauczania – od wczesnego wspomagania, przez przedszkole, podstawówkę, szkołę branżową kształcącą w zawodach kucharz małej gastronomii i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej,aż po szkołę przysposabiającą do pracy.
Co roku dzięki koncertowi udaje się zebrać od ok. 20 do 30 tys. zł. Organizatorzy mają nadzieję, że podobnie będzie tym razem. Najbliższy koncert „Nauczyciele Dzieciom” w PMDK przy ul. Poniatowskiego w Otwocku już 5 kwietnia, początek o godz. 17.00, a od godz. 16.00 trwać będzie towarzyszący wydarzeniu świąteczny kiermasz. Portal Otwocki jest jednym z patronów medialnych imprezy.
Tekst i fot. Przemysław Bogusz
Na zdjęciach jedna z ostatnich prób przed koncertem „Nauczyciele Dzieciom”