Seniorzy zyskają większe wsparcie? Gminy będą finansować działalność rad seniorów

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Koszty działalności gminnych rad seniorów, w tym podróży i noclegów ich członków, mają być finansowane z budżetu gminy – wynika z projektu nowelizacji przepisów o radach seniorów, który trafił do Sejmu. Propozycja zakłada również możliwość wprowadzenia diet dla członków rad.

Prace nad zmianami prowadzi Parlamentarny Zespół ds. Rad Seniorów. Projekt nowelizacji został zgłoszony przez Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów (OPoWRS), które postuluje doprecyzowanie przepisów, w tym m.in. obowiązek konsultowania z radami seniorów projektów uchwał rad gmin.

„Chcemy doprowadzić do zmian ustawowych, które upodmiotowią rady senioralne tak, żeby rady senioralne były wzmocnione i żeby faktycznie reprezentowały całe środowisko senioralne. Chcemy żeby rady senioralne były partnerami dla samorządów” – powiedział przewodniczący zespołu, poseł Piotr Kandyba.

Zgodnie z propozycją OPoWRS, z budżetu gminy mają być pokrywane zarówno koszty bieżącej działalności rad, jak i wydatki ponoszone przez ich członków w związku z pełnioną funkcją.

„Członkowi gminnej rady seniorów biorącemu udział w posiedzeniach gminnej rady seniorów lub w zorganizowanym wydarzeniu, na którym reprezentuje on gminną radę seniorów, są zwracane, na jego wniosek, poniesione koszty, w tym koszty przejazdu na terenie kraju związane z udziałem w posiedzeniu gminnej rady seniorów lub w zorganizowanym wydarzeniu, na którym reprezentuje on gminą radę seniorów, na podstawie dokumentów, potwierdzających poniesione wydatki lub informacji o wysokości poniesionych kosztów przejazdu samochodem” – wskazano w propozycji nowych przepisów.

Projekt zakłada także, że gmina będzie miała obowiązek zwrotu kosztów transportu, noclegu oraz innych udokumentowanych wydatków, jeśli rada seniorów bierze udział w wydarzeniu reprezentującym gminę. Środki miałyby być przyznawane na wniosek przewodniczącego rady seniorów.

Obecnie zwrot kosztów jest fakultatywny, co – jak wskazano w uzasadnieniu – sprawia, że gminy często rezygnują z tego rozwiązania.

„Niestety praktyka wykazała, że wójtowie, burmistrzowie korzystają z tej formuły, że coś jest nieobowiązkowe i odmawiali zwrotu kosztów. Nagminnie były to także powody natury politycznej, które skutkowały brakiem reprezentacji dla określonych grup społecznych lub pogłębieniem nierówności politycznych. Ponadto, nieuczestniczenie w określonych zdarzeniach rad seniorów oznacza rezygnację z możliwości wpływu na decyzje polityczne i kształtowania przyszłości swojego środowiska lokalnego czy nawet kraju” – podkreślono w projekcie.

Kolejną proponowaną zmianą jest wprowadzenie przepisu umożliwiającego radom gminnym ustalanie wysokości diet dla członków rad seniorów jako rekompensaty za poniesione koszty związane z pełnieniem funkcji.

Nowelizacja ma również uprościć procedurę powoływania rad seniorów. Postulowane jest zmniejszenie liczby wymaganych podpisów pod wnioskiem o ich utworzenie: w gminach do 20 tys. mieszkańców – do 30 osób, w większych gminach – do 50 osób.

Obecnie projekt pozostaje na etapie prac w Parlamentarnym Zespole ds. Rad Seniorów. Przed jego finalizacją planowane są konsultacje z przedstawicielami samorządów.

fot: Sejm/Parlamentarny Zespół ds. Rad Seniorów

Facebook
Twitter
Scroll to Top