Prezydent zapewnia: las wzdłuż Karczewskiej pozostanie lasem

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Wpis w mediach społecznościowych jednej z mieszkanek dotyczący przeznaczenia lasu wzdłuż Karczewskiej pod wycinkę i adaptacji terenu na działki budowlane podzielił mieszkańców. Obszar ten od dawna jest powodem wielu komentarzy, zwłaszcza w odniesieniu to niedoszłej inwestycji centralnego ośrodka PZPN. Prezydent Margielski odniósł się do tematu w radio Kolor.

“Dopiero co ucichły echa zmian przeznaczenia lasów Soplicowa z leśno-rekreacyjnego na budowlane a miasto szykuje nam kolejną masakrę. Na najbliższej sesji radni dyskutować będą nad uchwałą zmieniającą przeznaczenie terenów leśnych u zbiegu ulic Karczewskiej i Batorego na mieszkalno – usługowe. Więcej betonu, po co nam lasy. Niejeden deweloper już zaciera rączki”(pisownia oryginalna – przy.red.) – napisała użytkowniczka mediów społecznościowych na otwockich forum dodając grafikę obszaru leśnego wzdłuż ulicy Karczewskiej w kierunku Ługów na tyłach OPWiK i szpitala. Wpis poruszył i przede wszystkim podzielił mieszkańców.

Nie robi, źle… 🙁
Robi, źle… 🙁
Miasto się rozwija i ludzi chcą tu mieszkać, więc gdzie mają się budować mieszkania? Poprzednik rozbudowywał “śmietnik dla Warszawy”, to było OK? Lasu mamy od końca Narutowicza w kierunku wschodnim aż pod Celestynów Dąbrówkę, steki hektarów, dla chcącego lubiącego spacerować raj – odpisał jeden z użytkowników.

Pomijając fakt , że są tam działki prywatne las ma ponad 70 lat . Co na to ochrona środowiska. Te tereny były zalesiane ponieważ są tam piaski. Wyniszczanie terenów poprzez wycinke drzew osuszy i tak suchy klimat w Otwocku. ” Miasto z dobrym klimatem ” będzie miastem o bardzo suchym klimacie . Drzewa również oczyszcają powietrze. Myślę , że można budować na terenach niezalesionych. Na Ługach buduje się osiedle w lesie – strzeżone . A tereny spacerowe sa ograniczone . Poza tym zamiast zakładać ‘parki miejskie ” moze lepiej mysleć o porządkowaniu terenów …… wiele do przemyslenia. – wpis jednej z mieszkanek

Miasto się rozrasta to normalne że beton będzie wypierał lasy, tylko niech to robią z głową i żeby się nie okazało że sprezentuja nam betonowa patelnie na lato, drzewa też muszą być wkomponowane w miasto – użytkownik formu

Przez ostatnie lata działacze otwoccy próbowali na siłę wcisnąć Otwock do statusu uzdrowiska, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że biznesowy rozwój Otwocka się zatrzymał. Mieszkamy w skansenie, a tymczasem wiele okolicznych miast w tym czasie bardzo dynamicznie się rozwijało. Może najwyższy czas skończyć z mitem sosnowych klimatów? – skwitował kolejny użytkownik sieci

Może Cię zainteresować:

Zielone płuca Otwocka. Chronić, czy zabudowywać?

Wśród komentarzy znalazły się również wcześniejsze zapewnienia Prezydenta Margielskiego o zachowaniu lasu w tym obszarze. Wpis na tyle wzburzył mieszkańców, że włodarz miasta szybko do nich się odniósł za pośrednictwem Radia Kolor, w którym mówił: “Chcę uspokoić wszystkich mieszkańców, Nie będzie budynków mieszkalnych w tym miejscu”. W rozmowie odniósł się również to planów zagospodarowania przestrzennego lasu, gdzie wyraził, że faktycznie rada miasta planuje taki plan wprowadzić a zabudowa będzie dotyczyć jedynie pierzei ulicy Ładosia, przy której już istnieją budynki.

Każda inwestycja dzieli mieszkańców a zwłaszcza “otwockie sosny”, których mamy na terenie naprawdę dużo. Wycinka drzew pod inwestycje jest nieodłącznym elementem rozwoju miast, szczególnie w sytuacji, gdy ich granice są ograniczone. Dla zapewnienia miejsca na nowe osiedla, infrastrukturę czy przestrzeń publiczną, władze muszą podejmować decyzje o usuwaniu części zieleni, co nie zawsze spotyka się z akceptacją mieszkańców. Ważne jest jednak, aby takie działania były prowadzone z umiarem i w równowadze, uwzględniając konieczność ochrony przyrody i poprawy jakości życia. Otwock, znany jako jedno z najbardziej zielonych miast na Mazowszu, stanowi przykład szczególnego podejścia do ochrony przyrody. Blisko 44 proc. powierzchni miasta zajmują tereny leśne, w tym bory sosnowe wchodzące w skład Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Miasto od dawna słynie z walorów turystycznych, co czyni jego krajobraz wyjątkowym na tle innych miejscowości w regionie.

Takie działania, jak równoczesne inwestycje i programy sadzenia drzew, mogą pomóc w minimalizowaniu negatywnego wpływu urbanizacji na środowisko, jednocześnie umożliwiając rozwój i przyciąganie nowych mieszkańców. Balans między rozwojem a ochroną przyrody to klucz do utrzymania harmonii w zielonym Otwocku.

grafika: portalotwocki.pl/geoportal.gov.pl/facebook.com

Facebook
Twitter
Scroll to Top