Nowy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Od października Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie ma nowego dyrektora. Stanowisko to objął Michał Kowalczyk, doświadczony menedżer kultury i wieloletni pracownik bibliotek, wcześniej związany m.in. z Biblioteką Publiczną w Łomiankach, którą kierował w latach 2020–2025.

Zmiana na stanowisku dyrektora jest związana z odejściem na emeryturę Jadwigi Sikorskiej, która przez ponad trzy dekady pracowała w józefowskiej bibliotece, w tym dwadzieścia lat pełniła funkcję jej dyrektora. Uroczyste pożegnanie odbyło się w czerwcu. – „Dzięki Pani pracy nasza biblioteka stała się nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale także wiodącą w powiecie przestrzenią kultury, spotkań i inspiracji” – mówił wówczas burmistrz Józefowa Marek Banaszek.

Powierzając obowiązki nowemu dyrektorowi, burmistrz podkreślił, że przed biblioteką otwiera się nowy rozdział. – „Życzę Panu Michałowi satysfakcji z podjęcia nowego wyzwania, owocnej współpracy z zespołem i czytelnikami. Może Pan liczyć na moje wsparcie” – zaznaczył Marek Banaszek.

Michał Kowalczyk to menedżer kultury z ponad 20-letnim doświadczeniem w bibliotekarstwie. W pracy stawia na otwartość, kreatywność i współpracę, a jego motto brzmi: „Biblioteka otwarta – biblioteka dla wszystkich”.

Podczas swojej kadencji w Łomiankach kładł duży nacisk na rozwój kompetencji zespołu, promocję czytelnictwa i nowoczesnej oferty bibliotecznej. Dzięki tym działaniom placówka zdobyła Nagrodę im. Kierbedziów przyznawaną przez Bibliotekę Wojewódzką dla Województwa Mazowieckiego (2024) oraz dwukrotnie wyróżnienie „Pchły Szachrajki” – zarówno dla dyrektora (2024), jak i całej instytucji (2025).

Nowy dyrektor zapowiada kontynuację dobrych tradycji józefowskiej biblioteki oraz rozwój instytucji jako nowoczesnego centrum społeczno-kulturalnego.

Facebook
Twitter
Scroll to Top