W Otwocku trwa przebudowa skrzyżowania ulic Kołłątaja, Staszica i Świderskiej, gdzie powstać mają dwa nowe ronda. Przedsiębiorcy, zgodnie ze swoimi przewidywaniami skarżą się na znaczny spadek klientów z uwagi na utrudniony dojazd do ich lokali. Zarząd „Cechu” narzeka też na plotki o rzekomym wyburzeniu ich budynku.
Przedsiębiorcy, skupieni wokół tych trzech wspomnianych ulic nie mają lekko. Najpierw bezskutecznie protestowali przeciwko realizacji tej inwestycji. Teraz, zgodnie ze swoimi obawami muszą się mierzyć z konsekwencjami ograniczonego dostępu do ich lokali. Rozpoczęty 28 stycznia br. pierwszy etap prac w tym miejscu, wiąże się z rozebraniem nawierzchni w celu przebudowy sieci urządzeń podziemnych, takich jak: wodociąg, gaz, elektroenergetyka czy teletechnika. Skrzyżowanie jest rozkopane a dojście do większości z tych lokali mocno utrudnione, między pracującymi tam maszynami budowlanymi. Okolica jest jakby wymarła i trudno tu spotkać kogokolwiek innego, poza pracującymi przy budowie robotnikami. Duży problem jest także z dostawami towarów, które trzeba przeprowadzać ręcznie.
O połowę mniej klientów
Przedsiębiorcy czują się pozostawieni sami sobie: “Władze miały nas w tej kwestii wspierać: obiecały reklamę i bezpieczne, oznakowane przejście do naszych lokali, a co jest, każdy widzi. Pod koniec stycznia Powiat Otwocki opublikował w mediach społecznościowych rolkę z informacją o prowadzonych w tym miejscu pracach oraz zachętą do wspierania znajdujących się w pobliżu lokalnych przedsiębiorców, co było bardzo miłe, lecz to niestety nie wystarczy” – mówi właścicielka jednego ze sklepów. Wszyscy narzekają na spadek klientów co najmniej o połowę.



Cech zostaje
Druga sprawa to mylne pojęcie większości mieszkańców, związane z wyburzeniem budynku znajdującego się pomiędzy „Cech-em”a Bankiem Spółdzielczym.
O sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie. U zbiegu ulic Świderskiej i Kołłątaja znajdują się działki i budynki należące do trzech różnych właścicieli. Chodzi o: Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości (ul. Kołłątaja 1), Spółdzielnię Rzemieślniczą Otwock (ul. Kołłątaja 1A) i Bank Spółdzielczy (ul. Kołłątaja 1B). Na przełomie 2023/2024 r. sprzedana została nieruchomość należąca do Spółdzielni Rzemieślniczej „Otwock”, do której, wraz z przyległą działką należał (wyburzony już) budynek znajdujący się między Bankiem a Cech-em.
W sieci zaczęły pojawiać się komentarze mieszkańców zaniepokojonych o działalność Domu Rzemiosła:
“Czy CECH został?”
“A gdzie podział się CECH?”
“Przykro, sala gdzie było wesele 28lat temu nie istnieje! Ech !!!!”
“A co z dziewczynami ze sklepu metalowego? Miały od groma towaru.”

Otóż, zarząd Cechu (podobnie jak Bank Spółdzielczy) odmówił sprzedaży swojej nieruchomości i zostaje na miejscu ze swoim biurem oraz najemcami (sklep metalowy, analizy lekarskie, biuro rachunkowe i nieruchomości oraz gabinety lekarskie: kardiolog, ginekolog, psycholog).
Wsparcie małych biznesów z nutką optymizmu
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa dwóch rond ma potrwać w tym miejscu do końca maja tego roku. Warto na koniec zacytować tekst z rolki zamieszczonej pod koniec stycznia przez Powiat Otwocki:
“[…] pamiętajcie, że w tej okolicy nadal działają lokalni przedsiębiorcy. Warto ich wspierać. Każda wizyta to realne wsparcie dla małych biznesów, które tworzą klimat naszego miasta!”,
oraz:
“Postaramy się jak najszybciej zakończyć tę inwestycję sprawiając, że zakupy w tym miejscu będą wygodne i jeszcze przyjemniejsze”.
I tego optymistycznego akcentu warto się chyba trzymać.
Foto: Redakcja
Czytaj także:
TIR-y niszczą Karczew. W domach pękają ściany. W Kościele też