Już 5 maja rozpocznie się tegoroczna sesja egzaminów maturalnych. W powiecie otwockim do najważniejszego egzaminu w życiu przystąpi blisko 700 uczniów – absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia.
To pierwsza matura przeprowadzana zgodnie z nową, tzw. odchudzoną podstawą programową, obowiązującą od 1 września 2024 r. Zmiany objęły 18 przedmiotów, a zakres treści nauczania został zmniejszony o około 20 procent. Co ważne, egzamin wraca do realizacji pełnej podstawy programowej, a nie – jak w ostatnich latach – do okrojonych wymagań wprowadzonych z powodu pandemii COVID-19.
Terminy i organizacja egzaminów
Sesja główna matur potrwa od 5 do 24 maja. Egzaminy pisemne odbędą się między 5 a 22 maja, a ustne – od 9 do 24 maja. Tradycyjnie pierwszego dnia maturzyści zmierzą się z językiem polskim, dzień później – z matematyką, a 7 maja odbędą się egzaminy z języków obcych.
Każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do:
- egzaminu pisemnego z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym,
- egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego,
- co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (maksymalnie można przystąpić do sześciu).
Uczniowie szkół z językiem nauczania mniejszości narodowych muszą ponadto zdawać egzamin ustny i pisemny z tego języka.
Absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia mogą być zwolnieni z obowiązku przystąpienia do przedmiotu rozszerzonego, jeśli spełnili wszystkie wymogi do uzyskania dyplomu zawodowego.
Zmiany, diagnozy, przygotowania
W grudniu 2024 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprowadziła próbne matury, by pomóc uczniom oswoić się z nową formułą egzaminów. Jak wynika z późniejszej analizy:
- Największe trudności w języku polskim sprawiły uczniom zadania wymagające interpretacji literackiej i tworzenia wypracowania.
- Z matematyki problematyczne były zagadnienia z geometrii i zadania praktyczne.
- W języku angielskim – przetwarzanie informacji i znajomość środków językowych.
Wyniki matur i poprawki
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki egzaminów maturalnych 8 lipca. Tego samego dnia maturzyści odbiorą swoje świadectwa. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym. W przypadku przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym – nie obowiązuje próg zaliczeniowy. Dla tych, którzy nie zaliczą jednego z egzaminów obowiązkowych, przewidziano sesję poprawkową 19-20 sierpnia. Wyniki poprawek będą znane 10 września.
Ostatni dzwonek już za chwilę
Uczniowie ostatnich klas szkół średnich zakończą rok szkolny 25 kwietnia, dokładnie tydzień przed pierwszym egzaminem maturalnym. To będzie intensywny czas powtórek, korepetycji i ostatnich szlifów. Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów z powiatu otwockiego – niemal 700 młodych ludzi, którzy już za chwilę staną przed jednym z najważniejszych wyzwań w swoim życiu.