Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) w Polsce, liczące prawie 5 tysięcy ogrodów i ponad 900 tysięcy działek, podlegają tym samym przepisom dotyczącym gospodarki ściekowej, co inne nieruchomości. Dotyczy to również obowiązkowych kontroli szczelności i odbioru nieczystości, przeprowadzanych przez gminy. Choć zarządy ROD nie mają uprawnień do kontrolowania szamb na działkach, działkowcy muszą przestrzegać przepisów lokalnych oraz regulacji PZD.
Gminy kontrolują
Na mocy nowelizacji Prawa wodnego z 2022 roku, gminy są zobowiązane do prowadzenia ewidencji i kontroli indywidualnych systemów gromadzenia ścieków, w tym szamb i przydomowych oczyszczalni. Przepisy te obejmują również działkowców, którzy na terenach ROD mogą korzystać z bezodpływowych zbiorników na nieczystości, podobnie jak właściciele domów jednorodzinnych. Kontrole te są realizowane przez gminy, a nie przez sam Polski Związek Działkowców (PZD).
Jak podkreśla Eugeniusz Kondracki, prezes PZD, w rozmowie z Portalem Samorządowym, regulacje dotyczące gospodarki ściekowej na działkach ROD są jasno określone w przepisach powszechnie obowiązujących. Odpowiedzialność za stan sanitarny ponosi każdy działkowiec, który ma obowiązek zgłoszenia zamiaru budowy zbiornika na ścieki i zapewnienia dostępu do niego dla wozu asenizacyjnego. Gminy natomiast kontrolują częstotliwość opróżniania szamb oraz ich szczelność.
Może Cię zainteresować:
Wakacje na “RODos”. Seniorom dopłaci samorząd?
Działkowcy a przepisy
Mimo że zarządy ROD nie mają obowiązku kontrolowania szamb, mogą wyciągać konsekwencje statutowe wobec działkowców, którzy nie przestrzegają prawa. W praktyce oznacza to możliwość utraty członkostwa w PZD lub rozwiązania umowy dzierżawy działkowej. Zarządy te są jednak zobowiązane do przekazywania gminom informacji o działkach wyposażonych w zbiorniki na nieczystości.
Jak wynika z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego opublikowanego w maju 2024 roku, w 2023 roku gminy przeprowadziły kontrole zaledwie 25% nieruchomości wyposażonych w szamba i oczyszczalnie ścieków. To wskazuje na konieczność dalszego monitorowania sytuacji, również na terenach ROD, aby zagwarantować odpowiednie warunki sanitarne.
Źródło: Portal Samorządowy fot: Pexels.com