Wścieklizna to zakaźna choroba wirusowa, która stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku ukąszenia przez zarażone zwierzę, a wirus dostaje się do organizmu poprzez kontakt ze śliną. Choroba atakuje mięśnie i układ nerwowy, a następnie przenika do mózgu, prowadząc do ostrego zapalenia mózgu i w konsekwencji do śmierci.
Z tego względu wścieklizna jest chorobą, którą zwalcza się z urzędu we wszystkich gatunkach. Choć jest to schorzenie nieuleczalne, można skutecznie zapobiegać jego wystąpieniu poprzez regularne szczepienie zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich. Zwierzęta, które mogą przenosić wirusa wścieklizny, to między innymi koty, psy, lisy, gryzonie oraz nietoperze.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie to fundamentalny obowiązek każdego właściciela psa. Jego celem jest ochrona nie tylko naszego pupila, ale także innych ludzi i zwierząt. Jak długo jest ważne szczepienie na wściekliznę w Polsce i co warto wiedzieć na ten temat? Kiedy należy zaszczepić psa?
Obowiązkowe szczepienie psów w Polsce
W Polsce przepisy dotyczące szczepienia psów przeciwko wściekliźnie są ściśle określone. Obowiązek ten dotyczy wszystkich psów, niezależnie od ich wieku, stanu zdrowia czy reakcji alergicznych na szczepionkę. Właściciele psów muszą zaszczepić swoje zwierzęta w ciągu 30 dni od ukończenia przez nie trzech miesięcy życia, a następnie powtarzać szczepienia co najmniej raz w roku. Przepisy te są zgodne z art. 25 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt z dnia 11 marca 2004 roku.
Jak długo ważne jest szczepienie?
Warto zauważyć, że dostępne w Polsce szczepionki oferują dłuższą ochronę, trwającą od dwóch do trzech lat. Wiele krajów europejskich pozwala na przeprowadzanie szczepień co trzy lata. Mimo to, w Polsce właściciele psów są zobowiązani do corocznego szczepienia swoich pupili.
Konsekwencje za nieważne szczepienie
Jak to wygląda w praktyce? W rzeczywistości rzadko zdarza się, aby ktoś poniósł jakiekolwiek konsekwencje za niestawienie się w gabinecie kilka dni po terminie ważności szczepienia przeciw wściekliźnie. Kontrole przeprowadzane przez policję mogą ujawnić brak ważnego szczepienia, co wiąże się z ryzykiem nałożenia kary. Problem zaczyna się w przypadku pogryzienia przez psa z nieważnym szczepieniem i wtedy właściciel może być pociągnięty do odpowiedzialności.
Co w sytuacji choroby psa?
Czasami zdarza się, że stan zdrowia psa uniemożliwia wykonanie szczepienia. Niestety, polskie przepisy nie przewidują wyjątków w takich przypadkach. Właściciele muszą zadbać o to, aby ich psy były szczepione nie rzadziej niż co 12 miesięcy, nawet jeśli zwierzę jest w gorszym stanie zdrowia. Warto więc planować szczepienia z wyprzedzeniem, aby uniknąć problemów.
Paszport dla psa a szczepienie przeciw wściekliźnie
Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy można wpisać szczepienie na wściekliznę do paszportu zwierzęcia. Tak, jest to możliwe, pod warunkiem, że pies był zachipowany przed szczepieniem, a na zaświadczeniu o szczepieniu znajduje się numer chipa. Jeśli pies został zachipowany po szczepieniu, konieczne będzie dodatkowe szczepienie przed wydaniem paszportu. Dlatego zaleca się chipowanie psa jak najszybciej, aby uniknąć dodatkowych komplikacji przed podróżą za granicę.
Zrozumienie obowiązków związanych ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie jest kluczowe dla każdego właściciela psa. Regularne szczepienia nie tylko chronią zdrowie naszych pupili, ale także bezpieczeństwo innych osób.
Foto: gov
Czytaj także:
12 nowoczesnych ambulansów dla Warszawy i okolic, w tym Otwocka