Jak wykorzystać dni wolne w 2025 roku? Podpowiadamy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy, dodając Wigilię do listy dni ustawowo wolnych. Zmiana ta, obecnie oczekująca na zatwierdzenie przez Senat, sprawi, że w 2025 roku pracownicy będą mogli cieszyć się czternastoma dniami wolnymi od pracy z powodu świąt państwowych i religijnych.

Dzięki nowemu rozwiązaniu, planowanie urlopu w grudniu stanie się bardziej elastyczne. Wystarczy wziąć dwa dni wolnego (22 i 23 grudnia) przed świętami, aby móc cieszyć się tygodniowym odpoczynkiem. Dodatkowo, pięć dni urlopu pomiędzy Bożym Narodzeniem a Trzech Króli (29, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia) umożliwi dwutygodniowy wypoczynek.

Święta wypadające w korzystnym układzie kalendarza w 2025 roku stwarzają możliwość planowania tzw. długich weekendów. Wykorzystując tylko jeden dzień urlopu, pracownicy będą mogli cieszyć się czterodniowymi przerwami w maju, czerwcu i listopadzie. Możliwe będzie to dzięki dniu wolnemu w piątek 2 maja przed Świętem Konstytucji 3 Maja, piątku 20 czerwca po Bożym Ciele oraz poniedziałku 10 listopada przed Narodowym Świętem Niepodległości.

Polski Kodeks pracy zapewnia, że jeśli święto wypadnie w sobotę, pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny do uzgodnienia z pracodawcą. Taka sytuacja umożliwi majówkę od 1 do 4 maja bez wykorzystywania dodatkowych dni urlopu, o ile pracodawca zgodzi się na dzień wolny 2 maja. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w listopadzie, za Wszystkich Świętych przypadających w sobotę.
Dni wolne od pracy bez konieczności wykorzystywania urlopu przypadną także od 15 do 17 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, co stwarza doskonałą okazję do krótkiego letniego odpoczynku.

Może Cię zainteresować:

Gang “na rynnę” zatrzymany – policja poszukuje poszkodowanych

Zgodnie z przepisami, ilość dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Pracownicy zatrudnieni krócej niż 10 lat mają prawo do 20 dni urlopu, a ci z dłuższym stażem mogą liczyć na 26 dni. Urlopy są planowane na podstawie harmonogramu ustalanego przez pracodawcę, nie wliczając w to czterech dni urlopu na żądanie, które przysługują każdemu pracownikowi.
Zmiany te otwierają nowe możliwości dla pracowników, planujących swoje wolne dni w bardziej elastyczny sposób, co może przyczynić się do lepszego balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

infografika: pap, fot: pexels.com

Facebook
Twitter
Scroll to Top