Nowe regulacje dla Sołectw

W Sejmie rozpoczęto prace nad projektem ustawy, który mógłby zrewolucjonizować funkcjonowanie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w Polsce. Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowano projekt zmiany ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim. Inicjatywa zakłada wprowadzenie obowiązkowego funduszu sołeckiego dla wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz diet i ubezpieczeń dla sołtysów, co ma na celu wzmocnienie lokalnych wspólnot.

Zaproponowane zmiany, mające wejść w życie od 2026 roku, spotkały się z mieszanymi reakcjami. Przewidują one zwiększenie refundacji wydatków z funduszu sołeckiego o 10 punktów procentowych, co w 2027 roku mogłoby oznaczać dodatkowe 314 mln zł dla gmin na realizację lokalnych zadań. Ponadto, sołtysi mieliby większe uprawnienia w zarządzaniu mieniem gminnym, co miałoby ułatwić codzienne funkcjonowanie jednostek pomocniczych.

Może Cię zainteresować:

Projekt ustawy: Diety i ubezpieczenie dla wszystkich sołtysów

Mimo pozytywnych opinii niektórych parlamentarzystów, projekt spotkał się z krytyką ze strony przedstawicieli korporacji samorządowych, którzy twierdzą, że wymaga on dalszych prac i szerokich konsultacji. Zdaniem krytyków, proponowane regulacje mogą osłabiać gminy, wprowadzając dodatkowe obowiązki bez adekwatnego wsparcia finansowego, co budzi obawy o efektywność i racjonalność tych zmian.

W najbliższych miesiącach projekt będzie przedmiotem dalszych dyskusji i analiz, mających na celu osiągnięcie kompromisu między wzmocnieniem samorządności a utrzymaniem stabilności finansowej gmin.

Facebook
Twitter
Scroll to Top