Nowy podział Polski. Małe gminy do likwidacji?

Tomasz Szymański, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas debaty w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego (NIST) w Łodzi, zasygnalizował, że jeszcze w obecnej kadencji rządu można spodziewać się nowych propozycji dotyczących podziału administracyjnego Polski. “Jeszcze w tej kadencji należy oczekiwać nowej wizji podziału administracyjnego kraju,” stwierdził Szymański, wskazując na dyskusje dotyczące liczby gmin i powiatów, zmian ich granic oraz współpracy między jednostkami samorządu.

Skuteczność małych gmin i powiatów pod znakiem zapytania

Podczas spotkania poruszono kwestię efektywności mniejszych jednostek samorządowych. W materiałach NIST pojawiają się opinie, sugerujące, że małe gminy i powiaty są nieefektywne. “W skrajnych przypadkach postuluje się nawet likwidację powiatów,” informował wiceminister. Minister zaznaczył, że potrzebna jest głębsza analiza i debata na temat możliwych zmian w tej kwestii.

Może Cię zainteresować:

Powrót kompetencji gmin i powiatów. Co wiemy o projekcie korporacji samorządowych?

Przyszłość samorządu

“Debaty na temat przyszłości samorządu terytorialnego są bardzo intensywne. Nasze otoczenie się zmienia, co wymaga od nas elastyczności w działaniu,” podkreślił Szymański, zwracając uwagę na problemy takie jak depopulacja czy konieczność dostosowania usług dla tzw. gmin obwarzankowych.

Rozwój metropolii policentrycznych

Minister również wspomniał o postępujących pracach nad koncepcją metropolii policentrycznych. Obecnie dwie główne metropolie, Górnośląsko-Zagłębiowska oraz Metropolia Pomorska, są przedmiotem dalszych koncepcyjnych rozważań. “Jesteśmy na etapie konsultacji dotyczących zarówno tych metropolii, jak i potencjalnych monocentrycznych układów metropolitalnych,” wyjaśnił Szymański, przykładając przy tym przykład miasta Łódź.

Inicjatywy NIST

Profesor Paweł Swianiewicz, dyrektor NIST w Łodzi, podkreślił rolę instytutu w procesie debaty nad przyszłością samorządu w Polsce. “Mamy ambicje stać się intelektualnym zapleczem dla komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego,” mówił Swianiewicz, zapowiadając kolejne debaty dotyczące zarządzania obszarami metropolitalnymi i przyszłości regionów samorządowych.

Dyskusje i analizy prowadzone w ramach debat w NIST mają stanowić podstawę do dalszych przemyśleń i potencjalnych decyzji dotyczących zmian w organizacji samorządu terytorialnego w Polsce.

fot: Pexels.com Michał Robak

Facebook
Twitter
Scroll to Top