Podczas sesji Rady Miasta Otwocka, która miała miejsce 30 października, zdecydowano o nadaniu rondu na skrzyżowaniu ulic: Batorego, Matejki i Karczewskiej imienia doktora Pawła Martyszewskiego a nie jak między innymi wcześniej sugerowano – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Za przyjęciem uchwały dotyczącej nadania ronda imieniem pierwszego twórcę Szpitala Powiatowego w Otwocku zagłosowało 12 radnych, 5 wstrzymało się od głosu, a 4 było nieobecnych podczas głosowania.
Pod koniec sierpnia br. Radni miejscy z Koalicji Obywatelskiej: Barbara-Dylejko-Menin oraz Krystian Kiełtyka złożyli do Rady Miasta petycję dotyczącą nadaniu rondu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pod którą zebrali ponad tysiąc podpisów, jednak finalnie ich wniosek został przegłosowany.
Poprosiliśmy radnych – inicjatorów nadania rondu imienia WOŚP o komentarz w tej sprawie:
Bardzo żałujemy, że nasza propozycja nadania rondu im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (lub Wolontariuszy WOŚP) nie zyskała poparcia wśród radnych opcji rządzącej w Otwocku.
Uważamy, że nadanie rondu tej nazwy byłoby wyrazem szacunku i podziękowaniem dla tysięcy wolontariuszy i darczyńców, którzy co roku wspierają działalność WOŚP. Naszą inicjatywę poparło ponad 1000 mieszkańców, podpisując petycję, a także lokalne placówki medyczne, które dzięki wsparciu WOŚP otrzymały niezbędny sprzęt i materiały. Wśród popierających byli mieszkańcy w różnym wieku – młodzież, seniorzy, rodziny z dziećmi, harcerze oraz osoby, które korzystają ze sprzętu dostarczonego przez WOŚP do naszych otwockich szpitali.
Wstrzymaliśmy się od głosowania nad nadaniem rondu imienia dr. Pawła Martyszewskiego, ponieważ, choć doceniamy jego wkład w rozwój lokalnej opieki zdrowotnej, uważamy, że lokalizacja ta ma głębokie znaczenie, bo to właśnie w otwockich szpitalach, dzięki wsparciu WOŚP, na co dzień ratuje się zdrowie i życie mieszkańców.
Idee WOŚP są ponadczasowe i międzypokoleniowe. Bezinteresowna pomoc, empatia i odpowiedzialność za innych kształtują prospołeczne postawy młodzieży. Rondo o tej nazwy mogłoby przypominać o wartościach, które powinny trwać w naszych sercach.
Jednocześnie nie kończymy realizacji naszego projektu nadania nazwy „Wolontariuszy WOŚP” jednemu z nowych otwockich rond.
Barbara Dylejko-Menin, Anna Szostak i Krystian Kiełtyka
Radni Miasta Otwocka
Z inicjatywą nadania rondu imienia dr-a Martyszewskiego wyszedł Radny Miasta Otwocka, Michał Słupski. Organizacje działające na terenie Otwocka wielokrotnie wnioskowały o nadanie nazwy w przestrzeni publicznej na cześć wspomnianego doktora. Jak czytamy na stronie Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, takie wnioski były składane bez powodzenia m.in. w latach 2013, 2014 i 2016.
Dr Paweł Martyszewski, urodzony w 1886 roku, był cenionym lekarzem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wiedeńskiego. W czasie niemieckiej okupacji, dzięki swojej determinacji, założył Szpital Powiatowy w Otwocku, gdzie nie tylko ratował zdrowie miejscowej ludności, ale także zapewniał schronienie Żydom i osobom zaangażowanym w działalność podziemną. Szpital stał się ośrodkiem działalności Armii Krajowej, a sam Martyszewski pełnił funkcję szefa sanitarnego w lokalnej strukturze AK. Placówka w tych trudnych czasach stanowiła wsparcie dla rannych powstańców i żołnierzy. Dr Martyszewski jest uznawany za jednego z bohaterów Otwocka za jego wybitne zasługi społeczne i medyczne. Zmarł nagle, w 1944 roku.
Foto: Redakcja, Krystian Kiełtyka, Barbara Dylejko-Menin
Czytaj także:
Czeka nas paraliż komunikacyjny