Ministerstwo Finansów zapewnia, że zmiany w ustawie o podatkach lokalnych będą “neutralne” dla samorządów, mimo przewidywanego spadku wpływów z opodatkowania garaży o 170 mln zł rocznie. Czy faktycznie tak będzie?
Nowe definicje budynków
W projekcie nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, trwającej obecnie w Sejmie, zaproponowano nowe definicje “budowli” i “budynku”. W załączniku do ustawy ma znaleźć się wykaz obiektów, które będą opodatkowane od ich wartości. Może to oznaczać wzrost opłat dla niektórych kategorii budowli. Samorządy wyrażają obawy, że w nowym wykazie mogą znaleźć się również obiekty należące do spółek komunalnych, w tym oczyszczalnie ścieków. Zdaniem ekspertów podatkowych nowe definicje mogą rozszerzyć katalog obiektów podlegających opodatkowaniu, co wpłynie na właścicieli obiektów, którzy wcześniej byli zwolnieni z podatku – czytamy na portalsamorzadowy.pl
Może Cię zainteresować:
podatek spółek komunalnych
Maciej Wojciechowski, zastępca dyrektora Wydziału Podatków i Opłat w Urzędzie Miasta Poznania, wskazuje, że na obecnym etapie trudno jednoznacznie ocenić wpływ zmian na spółki komunalne. Kluczowe będzie szczegółowe określenie obiektów wymienionych w załączniku do ustawy. Szczególną uwagę zwraca na pkt. 5 wykazu obiektów, gdzie mogą znaleźć się budowle związane z oczyszczaniem ścieków. Jeśli obiekty te zostaną uznane za budowle, podatek będzie naliczany od ich wartości, co może oznaczać znaczne podwyżki opłat.
opodatkowanie garaży – samorządy liczą straty
Projekt ustawy przewiduje zmianę stawki opodatkowania garaży wielostanowiskowych, które dotychczas opodatkowane były maksymalną stawką dla budynków (11,17 zł/m²). Po zmianach stawka ta będzie obniżona do poziomu właściwego dla budynków mieszkalnych, tj. maksymalnie 1,19 zł/m² od 2025 roku. Oznacza to dziesięciokrotne zmniejszenie wpływów do budżetów gmin z tego tytułu, co odczują zwłaszcza większe miasta, gdzie garaże w budynkach mieszkalnych są powszechne.
Może Cię zainteresować:
Finalna wersję ustawy
Władze Krakowa podkreślają, że prace legislacyjne trwają, a ostateczna wersja przepisów nie jest jeszcze znana. “Wierzymy w zapewnienia Ministerstwa Finansów, że zmiany mają jedynie charakter porządkujący i utrzymają status quo w zakresie opodatkowania,” komentuje krakowski magistrat. Z kolei Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wskazuje, że po uchwaleniu przepisów konieczne będzie szczegółowe ich przeanalizowanie, w szczególności pod kątem zmian dotyczących spółek komunalnych.
Neutralność zmian?
Mimo zapewnień Ministerstwa Finansów o neutralnym wpływie nowych przepisów na budżety samorządów, przedstawiciele gmin mają poważne obawy co do skutków tych zmian. Wprowadzenie nowych definicji budowli oraz obniżenie stawek podatkowych dla garaży może znacząco wpłynąć na dochody samorządów, co wymaga dalszej analizy i ostatecznej oceny po zakończeniu prac legislacyjnych.