Sejm uchwalił ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, na którą czekała cała Polska. Ustawa, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli, zakłada utworzenie systemu ochrony ludności, który w sytuacji zagrożenia może przekształcić się w obronę cywilną. Na realizację tych rozwiązań rząd przeznaczy rocznie nie mniej niż 0,3% PKB.
Zgodność ponad podziałami
„Zróbmy wszystko, by Polki i Polacy czuli się bezpiecznie” – przekonywał Sejm poseł sprawozdawca Konrad Frysztak (KO). Poseł Paweł Szefernaker (PiS) przed głosowaniem stwierdził: „Polacy czekają na tę ustawę”, zapowiadając poparcie PiS jako „konstruktywnej opozycji”. Za przyjęciem ustawy głosowało 448 posłów – wynik jednogłośny, który podkreśla wagę i potrzebę regulacji.
Może Cię zainteresować:
Kluczowe poprawki
Sejm przyjął 25 poprawek, z czego zaskoczeniem była akceptacja poprawki nr 49 zgłoszonej przez PiS, której wcześniej komisja rekomendowała odrzucenie. Poseł Małgorzata Golińska (PiS) podkreślała znaczenie tej poprawki dla samorządów, szczególnie małych gmin, które borykają się z ograniczonymi środkami. „Ta poprawka wprowadza regulację bardzo ważną dla samorządów”, mówiła.
Zaproponowane zmiany zakładają m.in. częstsze ćwiczenia z zakresu ochrony ludności – raz do roku, zamiast raz na cztery lata. Wprowadzono również możliwość reagowania na zagrożenia ze strony dzikich zwierząt na terenach zamieszkałych, co ma pomóc gminom borykającym się z problemem wilków podchodzących pod domy w Bieszczadach.
Cele i założenia ustawy
Nowa ustawa odpowiada na potrzeby stworzenia bezpiecznego środowiska cywilnego w kontekście zagrożeń zarówno militarnych, jak i niemilitarnych. „Projektowana ustawa określa m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Może Cię zainteresować:
System ochrony
System ochrony ludności zostanie oparty na obecnych już strukturach, takich jak Państwowa Straż Pożarna, ochotnicze straże pożarne, Państwowe Ratownictwo Medyczne i System Powiadamiania Ratunkowego. Na poziomie centralnym koordynację systemu ochrony ludności przejmie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności.
Obrona cywilna w czasie wojny
W przypadku wprowadzenia stanu wojennego system ochrony ludności zostanie przekształcony w obronę cywilną, której zadaniem będzie ochrona ludności cywilnej przed zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych i ich następstw.
Przyjęcie tej ustawy to krok w stronę lepszego przygotowania Polski na sytuacje kryzysowe, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami obywateli. Jak podkreślali posłowie, to rozwiązanie, na które czekała Polska.
fot: Sejm RP, CC BY-SA 3.0 pl