Alert smogowy: przekroczenie normy pyłu PM10 w powiecie otwockim

Jak podaje Regionalny System Ostrzegania prognozy na 7 listopada 2024 r., od godziny 08:00 do 24:00, wskazują na przekroczenie dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego PM10 w powiatach: otwockim, radomskim, mińskim oraz w mieście Radom.

Ostrzeżenie to jest kierowane do osób szczególnie wrażliwych, ponieważ istnieje ryzyko przekroczenia dobowego stężenia PM10 powyżej 50 μg/m³. Ostrzeżenie ma charakter informacyjny i ochronny, a szczególną ostrożność powinny zachować następujące grupy:

  • dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia,
  • osoby starsze i w podeszłym wieku,
  • osoby z problemami układu oddechowego i krążenia,
  • osoby zawodowo narażone na pyły i inne zanieczyszczenia,
  • palacze oraz osoby narażone na dym papierosowy (bierni palacze).

Prosimy o ograniczenie czasu przebywania na zewnątrz oraz unikanie wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu.

Czym jest pył PM10?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny – widać więc doskonale jak często wszyscy myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, jednak nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy.

PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy. Jak zatem widać, aerozole atmosferyczne tego typu są bardzo szkodliwe dla człowieka.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie zależy od takich czynników jak czas narażenia, warunki pogodowe, wiek, stan zdrowia, występujące choroby oraz skład zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Jak powstaje smog?

W Polsce głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest tzw. „niska emisja” – spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe, wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Problem pogłębia spalanie niskiej jakości węgla w urządzeniach, które nie spełniają standardów emisji spalin. Szacuje się, że w kraju działa około 3 miliony takich „kopciuchów”, znacząco wpływających na jakość powietrza.

Źródło: RSO

Czytaj także:

Smród nas zabija bezkarnie
Facebook
Twitter
Scroll to Top