Po Otwocku krążą liczne plotki o rzekomej sprzedaży i planowanym wyburzeniu budynku Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości przy ul. Kołłątaja. Czy te doniesienia są prawdziwe? Sprawdziliśmy! Jak się okazuje, jedna z działek w pobliżu została sprzedana niemieckiej sieci dyskontów ALDI, jednak Cech i Bank Spółdzielczy pozostają na swoich miejscach. Co więcej, plany inwestora nie przewidują ingerencji w te budynki. Rozpoczęły się już prace rozbiórkowe na sąsiednim terenie, a my zastanawiamy się, jak zmieni się ten fragment miasta.
Na obszarze u zbiegu ulic Świderskiej i Kołłątaja znajdują się działki i budynki należące do trzech różnych właścicieli. Chodzi o: Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości (ul. Kołłątaja 1), Spółdzielnię Rzemieślniczą Otwock (ul. Kołłątaja 1A) i Bank Spółdzielczy (ul. Kołłątaja 1B).
Okazuje się, że rzeczywiście jedna z tych działek została sprzedana na przełomie 2023/2024 r., jednak chodzi tutaj o liczącą 6860m² część należącą do Spółdzielni Rzemieślniczej Otwock.
Działkę (zaznaczoną na poniższej mapce kolorem fioletowym) nabyła od Spółdzielni niemiecka sieć dyskontów spożywczo-przemysłowych, firma ALDI, która na zakupionym terenie chce wybudować supermarket.
Jak się okazuje, inwestor miał w planach wykupienie całości terenu – Cechu, Spółdzielni i Banku, jednak w przypadku zarówno Banku Spółdzielczego, jak i Cechu spotkał się ze zdecydowaną odmową.
Decyzja Zarządu była jednogłośna:
Cech istnieje już 105 lat i nie widzimy powodu, dla którego mielibyśmy to zmieniać, dlatego też mimo wielokrotnych propozycji zakupu zdecydowanie odmawiamy – zostajemy i mamy nadzieję, że jeszcze tu pobędziemy.
Ruszyły prace rozbiórkowe
Od strony ulicy Świderskiej, gdzie znajdowała się między innymi myjnia, sklep metalowy, punkt naprawy RTV-AGD i hurtownie spożywcze – rozpoczęły się już prace rozbiórkowe.
Nie zapominajmy, że sprzedał się także tak zwany „łącznik” – budynek znajdujący się między Bankiem Spółdzielczym a Cechem. Do momentu sprzedaży funkcjonowały tam pawilony handlowo – usługowe: sklep spożywczy, bar, biuro rachunkowe, usługi kosmetyczne czy ubezpieczenia. Lokale aktualnie stoją puste a biuro Spółdzielni, znajdujące się wcześniej na piętrze przeniesiono już nad Aptekę Główną II, przy ulicy Kupieckiej 1.
Dziura między Cechem a Bankiem Spółdzielczym
Jak dowiedzieliśmy się od prezesa Spółdzielni Rzemieślniczej Otwock, pana Macieja Zielińskiego:
Budynek między Cechem a Bankiem Spółdzielczym także ma zostać przez Inwestora wyburzony.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z biurem prasowym ALDI Polska, które na pytanie dotyczące planów związanych z „łącznikiem” odpowiedziało nam, że:
W związku z planami budowy sklepu ALDI w Otwocku podkreślamy, że nasza inwestycja nie będzie wiązać się z wyburzeniem sąsiadującego budynku Cechu Rzemiosł Różnych. Nasz projekt zakłada pełne poszanowanie istniejącej infrastruktury miejskiej. Sklep zostanie zaprojektowany tak, by harmonijnie wpisać się w otoczenie, z zachowaniem wszelkich standardów estetycznych i funkcjonalnych.
Na prośbę o przesłanie projektu wizualizacji zagospodarowania zakupionego terenu otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
Jeśli chodzi o lokalizację w Otwocku, to na tak wczesnym etapie finalizacji koniecznych formalności trudno przekazać szczegółowe informacje i plany. W stosownym czasie będziemy udzielać dalszych informacji w sprawie tej lokalizacji.
Jedno wiadomo na pewno: ten fragment architektury ulicy Kołłątaja, do widoku którego przez lata wszyscy się przyzwyczaili zmieni się diametralnie, a zarówno na pełną wizualizację, jak i końcową realizację tego projektu trzeba będzie jeszcze poczekać.
Foto: Redakcja
Czytaj także:
Za mało policjantów, za dużo złodziei