10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzień ten powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w celu podniesienia świadomości globalnej na temat kluczowych kwestii w tym temacie. Szczególnie dziś warto zatrzymać się i zastanowić nad kondycją zdrowia psychicznego naszego czy naszych bliskich oraz tego ile dla siebie robimy w celu jego wzmocnienia.
Jest to temat niezwykle ważny w dzisiejszych czasach, pełnych stresu, niepewności, wrogości czy wszechobecnego w sieci “hejtu”.
Mimo powszechnego dostępu do różnego rodzaju informacji, wiedza wielu osób na ten temat nadal jest niewielka lub niewystarczająca. Ludzie wstydzą się przyznać się do swoich problemów i poprosić o pomoc ale i z drugiej strony, nawet jeśli to zrobią – często spotykają się z brakiem zrozumienia wśród osób ze swojego środowiska. “Nie przesadzaj”, “Weź się w garść” czy “Inni mają gorzej” – wielu z nas na pewno spotkało się z tego typu bagatelizowaniem.
Oprócz małej wiedzy – dużym problemem jest także stereotypowe myślenie na temat problemów psychicznych a także zanikająca u ludzi empatia lub jej całkowity brak. Często okazuje się, że niezwykle kojąca potrafi być szczera rozmowa z bliską osobą i otrzymanie z tej drugiej strony zwykłego zrozumienia i kilku prostych, ciepłych słów.
Czasami to niestety nie wystarcza i potrzebna jest wtedy pomoc profesjonalna. Nie raz spotykałam się ze stwierdzeniem typu: boli cię ząb – idź do dentysty a jeśli cierpi twoja dusza – zapisz się do psychologa czy psychiatry. Brzmi ładnie i prosto, natomiast w tym miejscu w niestety pojawiają “schody”.
W Otwocku znajdują się 3 placówki ambulatoryjne, w których w ramach opieki zapewnianej przez NFZ przyjmuje psycholog i psychiatra. Postanowiłam dowiedzieć się w tych przychodniach o czas oczekiwania na wizytę do każdego z tych specjalistów. Realia są szokujące…
W Poradni zdrowia psychicznego dla dzieci, znajdującej się w Mazowieckiem Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie przy ul. 3 Maja 127 najbliższy wolny termin do psychiatry to maj 2028 roku. Jeżeli chodzi o wywiad u psychologa jest to grudzień 2024 a wizyta diagnostyczna możliwa by była dopiero w wakacje 2025 roku.
W każdej szkole znajduje się psycholog szkolny, jednak wizyta ogranicza się jedynie do wstępnego wywiadu, gdzie w przypadku zdiagnozowania problemów wymagających większej i dłuższej pomocy dziecko odsyłane jest na terapię zewnętrzną, gdyż szkoły nie mogą prowadzić procesów terapeutycznych.
Z kolei w Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Mickiewicza 8 w Otwocku najbliższy wolny termin do psychiatry to koniec maja 2025 roku a na wizytę u psychologa musimy poczekać około 2 lat.
Trochę lepiej przedstawia się sytuacja w Rodzinnym Centrum Zdrowia przy ul. Grunwaldzkiej 13 w Otwocku. Konsultację psychologiczną zaproponowano mi na za tydzień, jednak jeśli chodzi o psychiatrę to musiałabym poczekać do maja 2025 roku.
Wszystkie placówki narzekają na brak specjalistów a na stronie RCZ znalazłam nawet ogłoszenie o pracę dla lekarza psychiatry, które widnieje od stycznia 2022 roku!
Co w takim razie mamy zrobić, jeśli stan naszego zdrowia psychicznego pilnie wymaga takiej wizyty?
Pozostaje nam skorzystać z oferty gabinetów prywatnych, gdzie czas oczekiwania też często nie jest szybki a ceny za wizytę konsultacyjną zaczynają się od 300zł w przypadku psychiatrów i 200zł za 50 minutową wizytę u psychologa. Jeżeli zdecydujemy się na rozpoczęcie terapii u psychologa, na uwadze trzeba mieć spotkania (w zależności o naszych potrzeb) przynajmniej raz w tygodniu. Łatwo zatem sobie policzyć ile taka terapia wyniesie nas miesięcznie a to dopiero początek drogi do naszego zdrowia psychicznego…
W środę, 9 października w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku miały miejsce obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Otwocku pod honorowym patronatem Starosty Otwockiego. ŚDS od lat inicjuje w lokalnej przestrzeni działania, które mają na celu szerzenie w społeczeństwie wiedzy na temat problematyki zdrowia psychicznego. Podczas spotkania miały miejsce liczne dyskusje a także wymiana refleksji i doświadczeń. Swoje spojrzenia w formie teatralnej i plastycznej pokazały także na ten temat dzieci i młodzież.
Warto wiedzieć o takim miejscu jak otwocki ŚDS, gdyż łączy ono w sobie:
– psychoterapię z aktywnym spędzaniem czasu
– leczenie zaburzeń psychicznych z pomaganiem innym
– rolę domu z motywowaniem do działań na zewnątrz
– osoby na różnych etapach zdrowienia i chorowania w jedną społeczność
– pracę z osobami chorującymi z pracą z rodzinami i innymi środowiskami
– codzienne leczenie i stały rytm dnia z akcjami edukacyjnymi i społecznymi
Od 1 maja do 31 października 2024 r. w ośrodku funkcjonuje punkt konsultacyjny w ramach programu „Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2024 – Centrum Wsparcia Psychicznego – Pilotaż”. Jest on otwarty dla wszystkich osób, które zmagają się z trudnościami. Udzielana jest tam pierwsza pomoc terapeutyczna, a w razie potrzeby, pacjenci otrzymują wskazówki dotyczące dalszego leczenia. Dla wielu spotkanie z terapeutą stanowiło kluczowy krok w podjęciu troski o swoje zdrowie psychiczne lub zdrowie bliskiej osoby.
W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców powiatu otwockiego powstała także specjalna broszura – Powiatowy Kompas Kryzysowy opracowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Otwocku we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku. Jest to
przejrzyste i kompleksowe źródło informacji na temat najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, a także sposobów zapobiegania im i odpowiedniego reagowania. Jest to narzędzie, które ma na celu ułatwić osobom zmagającym się z problemami psychicznymi, jak i ich bliskim, dotarcie do miejsc oferujących wsparcie w zakresie profilaktyki, diagnozy i terapii.
– Tomasz Laskus, Starosta Otwocki.
Warto także dodać, że tematem tegorocznej kampanii Światowego Dzień Zdrowia Psychicznego jest „Zdrowie psychiczne w miejscu pracy”, co ma na celu zwrócenie uwagi na istotny związek między zdrowiem psychicznym a środowiskiem pracy. Bezpieczne i wspierające miejsce pracy może pełnić funkcję ochronną dla zdrowia psychicznego pracowników. Z kolei niezdrowe warunki pracy, takie jak stygmatyzacja, dyskryminacja, narażenie na zagrożenia, molestowanie czy inne trudne warunki, mogą poważnie zagrażać zdrowiu psychicznemu, wpływając negatywnie na jakość życia, a także na zaangażowanie i produktywność w pracy. W obliczu faktu, że aż 60% światowej populacji jest aktywna zawodowo, konieczne jest podjęcie pilnych działań mających na celu zapobieganie zagrożeniom dla zdrowia psychicznego w pracy oraz wspieranie zdrowia psychicznego pracowników.
Dbajmy o siebie i zdrowie psychiczne swoje i naszych bliskich. To od naszej głowy zależą relacje z całą resztą świata. Kochajmy samych siebie. Reagujmy, gdy dzieje się coś niepokojącego. I nie ważne czy to w pracy, szkole czy w domu, w poczekalni, w sklepie czy w parku – gdziekolwiek byśmy nie byli, bądźmy dla siebie nawzajem dobrzy, wyrozumiali i mili.
Foto: Redakcja
Czytaj także:
Kryzys braku psychologów w polskich szkołach