Koniec alkoholu na stacjach benzynowych. Prohibicja może być wprowadzona centralnie

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, Minister Zdrowia Elżbieta Leszczyna ogłosiła plan wprowadzenia prohibicji na stacjach benzynowych, obejmującej zakaz sprzedaży alkoholu między godziną 22:00 a 6:00. Decyzja ta wynika z rosnącego problemu spożycia alkoholu w Polsce. Polacy wypijają średnio 9,78 litra czystego alkoholu rocznie, co stawia ich w czołówce konsumentów w Europie. Zaostrzenie przepisów spowodowały właśnie wycofywane ze sklepów tzw. “alkotubki”

Alkohol odgrywa znaczącą rolę w wypadkach drogowych – w 2023 roku pijani kierowcy byli przyczyną ponad 2 tys. zdarzeń drogowych, powodując liczne ofiary śmiertelne i rannych. W ramach działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, policja regularnie prowadzi akcje “Zero tolerancji”, mające na celu eliminowanie pijanych kierowców z ruchu. Tego typu inicjatywy są intensyfikowane w okresach świątecznych i weekendowych, kiedy liczba kierowców pod wpływem alkoholu wzrasta.

Minister Leszczyna zaznaczyła, że stacje benzynowe powinny służyć przede wszystkim sprzedaży paliwa, a nie napojów alkoholowych, co ma na celu ograniczenie impulsywnego kupowania alkoholu, zwłaszcza nocą, kiedy problematyczne zachowania często się nasilają.

Problem alkoholu dotyczy także młodzieży. Badania pokazują, że około 40% polskich nastolatków w wieku 15-16 lat przynajmniej raz w życiu spożywało alkohol. Wczesna inicjacja alkoholowa często prowadzi do rozwoju uzależnień i zachowań ryzykownych. Rząd rozważa dodatkowe ograniczenia, mające na celu utrudnienie młodzieży dostępu do alkoholu.

Otwock za prohibicją? – sprawdź wyniki ankiety

W Otwocku, wyniki naszej ankiety pokazały, że 52% mieszkańców popiera wprowadzenie nocnej prohibicji. Wskazuje to na społeczne poparcie dla ograniczeń, mających na celu zmniejszenie liczby incydentów związanych z alkoholem, zarówno na drogach, jak i w codziennym życiu.

Inicjatywa ta jest częścią szerszej strategii Ministerstwa Zdrowia, mającej na celu zmniejszenie spożycia alkoholu, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa drogowego i zdrowia publicznego. Szefowa resortu zdrowia, zaznaczyła, że ograniczenia dotyczą sklepów i stacji benzynowych a nie pubów i lokali gastronomicznych.

Foto: pexels

Facebook
Twitter
Scroll to Top