Zero tolerancji. Pijak – kierowca trafił do aresztu

W nocy z niedzieli na poniedziałek, dwaj policjanci z Otwocka udowodnili, że służba mundurowa to zawód, który wykonuje się 24 godziny na dobę. Sierż. szt. Paweł Pudło oraz asp. Michał Harabin, wracając po służbie do domu, zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, który stanowił poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

61-letni mężczyzna, prowadzący Fiata, zwrócił uwagę sierż. Pudło, gdy jechał zygzakiem ulicą. Policjant natychmiast poinformował dyżurnego otwockiej jednostki i ruszył za podejrzanym. W międzyczasie poinformował swojego kolegę, asp. Harabina, o sytuacji, a ten zareagował, blokując skrzyżowanie ulic Andriollego i Narutowicza swoim prywatnym samochodem. W ten sposób obaj policjanci uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy.

Badanie alkomatem wykazało, że 61-latek miał 3,2 promila alkoholu we krwi. Co więcej, mężczyzna był już wcześniej znany policji. Zaledwie dwa tygodnie wcześniej został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, kiedy to skonfiskowano mu samochód i nałożono dozór policyjny. Mimo to mężczyzna po raz kolejny zdecydował się wsiąść za kierownicę, łamiąc obowiązujące zakazy.

Sąd Rejonowy w Otwocku, na wniosek prokuratury, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące. Grozi mu do 7,5 roku więzienia za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w warunkach recydywy.

Sierż. szt. Paweł Pudło oraz asp. Michał Harabin

Zero tolerancji dla piratów drogowych

W obliczu narastających problemów z nielegalnymi wyścigami i nieodpowiedzialnym zachowaniem kierowców, policja w całym kraju zintensyfikowała działania prewencyjne. W ramach akcji „Zero Tolerancji” mundurowi koncentrują się na eliminowaniu zjawisk zagrażających bezpieczeństwu na drogach, takich jak nadmierna prędkość czy nielegalne wyścigi uliczne.

Warszawska policja podejmuje szeroko zakrojone działania mające na celu zwalczanie tego niebezpiecznego zjawiska. Blokowane są wytypowane odcinki dróg, korzysta się z miejskich kamer monitoringu oraz policyjnych dronów. Oprócz tego, policjanci różnych wydziałów, w tym także kryminalni specjalizujący się w przestępczości samochodowej, monitorują informacje dotyczące planowanych wyścigów. Organizatorzy starają się jednak unikać wykrycia, przekazując informacje o lokalizacji i czasie wydarzeń na ostatnią chwilę za pomocą zaszyfrowanych komunikatorów.

W sierpniu tego roku, w wyniku działań prowadzonych w powiatach grodziskim i wołomińskim, policja skontrolowała ponad 100 pojazdów, zatrzymała 21 dowodów rejestracyjnych oraz wystawiła 41 mandatów karnych. Zatrzymano również trzech kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Działania takie jak „Prędkość” czy „Ciche miasto II” mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i eliminowanie ryzyka nielegalnych wyścigów.

Od początku trwania akcji policjanci skontrolowali łącznie 1230 pojazdów, nałożyli 1018 mandatów na łączną kwotę ponad 460 tys. złotych, a także zatrzymali 309 dowodów rejestracyjnych i 125 praw jazdy. To wyraźny sygnał, że policja nie zamierza pobłażać piratom drogowym, a działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach będą kontynuowane. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Może Cię zainteresować:

Otwock za prohibicją? – sprawdź wyniki ankiety

Wspólna walka o bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo na drogach to priorytet nie tylko dla policji, ale również dla władz samorządowych i mieszkańców. Przykładem takiej współpracy jest przeprojektowanie ulicy Sokratesa w Warszawie, gdzie w 2019 roku doszło do tragicznego wypadku. Rozbudowa monitoringu oraz inwestycje w infrastrukturę drogową, które ograniczają możliwość rozwijania nadmiernych prędkości, to kolejne narzędzia wspierające walkę z piratami drogowymi.

Policja apeluje do kierowców o odpowiedzialne zachowanie na drogach. Każdy nietrzeźwy kierowca, który decyduje się na prowadzenie pojazdu, stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu.

Facebook
Twitter
Scroll to Top