Kuratorzy ruszają na kontrole do szkół

Od października tego roku, kuratorzy oświaty będą przeprowadzać kontrole w szkołach, sprawdzając, jak funkcjonują przepisy wynikające z ustawy „lex Kamilek”. O nadchodzących kontrolach poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka. „Od października kuratorzy będą prowadzić kontrole, w jaki sposób funkcjonują te przepisy” – podkreśliła ministra.

Wdrożenie zaświadczeń o niekaralności od września

Od września 2024 roku, nauczyciele oraz inne osoby pracujące z dziećmi muszą obowiązkowo przedstawić zaświadczenie o niekaralności, co jest jednym z kluczowych wymogów ustawy „lex Kamilek”. Wprowadzenie tego obowiązku spotkało się z dużym zainteresowaniem – w zeszłym tygodniu przed sądami w całej Polsce ustawiały się długie kolejki osób starających się uzyskać odpowiednie dokumenty. Aby usprawnić proces, Ministerstwo Sprawiedliwości zadecydowało, że zaświadczenia będą wydawane również w soboty, w większości sądów okręgowych.

Rewizja przepisów „lex Kamilek”

Ministra Nowacka, pytana przez dziennikarzy o bieżącą sytuację, poinformowała o rozmowach, które odbyła z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Podczas wywiadu przypomniała, że od wielu miesięcy napływały sygnały dotyczące trudności w interpretacji przepisów „lex Kamilek”. „Od wielu miesięcy były zgłaszane liczne sygnały, że wiele przepisów – bardzo potrzebnych społecznie – jest nieprecyzyjnych lub zbyt restrykcyjnych” – stwierdziła Nowacka.

W odpowiedzi na te głosy ministra zleciła kuratorom rozmowy z dyrektorami szkół, a także przeprowadzenie kontroli, które mają na celu ocenę, jak przepisy są realizowane w praktyce. „Zleciłam już kuratorom, żeby porozmawiali z dyrektorami szkół. Oni będą też robić kontrole od października, w jaki sposób funkcjonują przepisy +lex Kamilek+” – zapowiedziała ministra.

Wyzwania dla szkół branżowych i technicznych

Nowacka zwróciła również uwagę na specyficzne wyzwania, przed którymi stoją szkoły branżowe oraz techniczne w kontekście nowych przepisów. „Często wizyty w zakładach pracy czy po prostu praca uczniów (…) jest dzisiaj wyzwaniem również dla tych, którzy byliby chętni do przyjęcia młodzieży” – zaznaczyła ministra.

Ustawa wdrażana etapami

Ustawa „lex Kamilek”, będąca nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, została uchwalona przez Sejm 18 lipca 2023 roku. Jej przepisy wprowadzane są stopniowo, a pełne wdrożenie wymaga od instytucji, takich jak szkoły, przedszkola, placówki opiekuńcze, religijne czy sportowe, przestrzegania nowych standardów ochrony dzieci. Ustawa ma na celu wczesne wykrywanie zagrożeń i reagowanie na niepokojące sygnały świadczące o możliwej krzywdzie wyrządzanej dziecku.

Ministra edukacji podkreśliła, że przepisy mają na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa dzieci, ale również lepsze przygotowanie instytucji do wykrywania i reagowania na potencjalne zagrożenia.

Facebook
Twitter
Scroll to Top