Rozszerzenie wymagań co do jakości wody spożywanej przez ludzi oraz zwiększenie nadzoru nad jej bezpieczeństwem przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, opublikowany w poniedziałek w wykazie prac rządu. Projekt ten nakłada nowe obowiązki na dostawców wody, w tym Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (OPWiK).
Obowiązki informacyjne
Zgodnie z projektem, dostawcy wody, tacy jak OPWiK, będą musieli udostępniać klientom szczegółowe informacje na temat jakości wody. Klienci otrzymają informacje o jakości wody, przekroczeniach wartości parametrycznych, twardości oraz stopniu mineralizacji wody, wynikach programów monitoringu, a także wynikach oceny ryzyka. Nowelizacja nakłada również obowiązek informowania konsumentów przynajmniej raz do roku na fakturze lub w aplikacji mobilnej o ilości rocznie zużytej wody, przebiegu zużycia w porównaniu ze średnim zużyciem w gospodarstwach domowych oraz cenie za litr wody dla porównania z cenami wody butelkowanej.
Wymogi higieniczne i materiałowe
Nowe regulacje wymagają ustanowienia nadzoru i wymogów dotyczących higieny materiałów mających kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Wprowadzane przepisy zobowiązują państwa członkowskie UE do stosowania takich materiałów pod warunkiem ich zatwierdzenia zgodnie z aktami przyjmowanymi przez Komisję Europejską, w tym z europejską listą pozytywną materiałów. Ponadto, projekt ustawy wprowadza wymogi dotyczące chemikaliów do uzdatniania wody i materiałów filtracyjnych.
Kontrola dostępu do wody pitnej
Projekt ustawy przewiduje, że dostawcy wody, w tym OPWiK, będą zobowiązani do wykonywania ocen ryzyka w obszarach zasilania ujęć wody i systemach zaopatrzenia w wodę. Pierwsza ocena musi być przeprowadzona do dnia 12 lipca 2027 r., a systematyczne przeglądy co sześć lat. Właściciele lub zarządcy budynków priorytetowych będą zobowiązani do przeprowadzania ocen ryzyka w wewnętrznych systemach wodociągowych, a następnie do ich przeglądów i ewentualnych aktualizacji co sześć lat.
Wymagania jakościowie
Nowelizacja ustawy przewiduje zmniejszenie dozwolonej liczby kolejnych odstępstw od spełniania wymagań jakościowych dla wody przeznaczonej do spożycia z trzech do dwóch. Ma to na celu zwiększenie standardów jakości wody dostarczanej konsumentom.
Dostępu do wody w gminach
Gminy, w tym te obsługiwane przez OPWiK, będą musiały zidentyfikować osoby lub grupy pozbawione dostępu albo mające ograniczony dostęp do wody przeznaczonej do spożycia. Zobowiązuje je to do podejmowania działań, aby poprawić lub utrzymać powszechny dostęp ludności do wody pitnej oraz informować o możliwościach podłączenia się do sieci wodociągowej lub alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do wody.
Termin wdrożenia
Planowany termin przyjęcia projektu nowelizacji ustawy przez Radę Ministrów to III/IV kwartał 2024 r. Wdrożenie tych przepisów wpłynie na wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe, w tym OPWiK, podnosząc standardy jakości i bezpieczeństwa wody dostarczanej konsumentom.