Wszystko, co powinieneś wiedzieć o dotacjach na wymianę źródeł ciepła w Otwocku – czas ucieka

24 czerwca br. rozpoczął się dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na mniej szkodliwe dla środowiska. Właściciele budynków i lokali położonych na terenie Otwocka mają czas do 12 lipca br. na złożenie wniosków, aby skorzystać z dotacji do 7 tys. zł. Miasto Otwock po raz kolejny zachęca swoich mieszkańców do likwidacji nieekologicznych pieców, oferując wsparcie finansowe.

Kto może skorzystać z dotacji?

Z dotacji mogą skorzystać wszyscy posiadacze budynków i lokali położonych na terenie Otwocka. Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest:

  1. Złożenie wniosku od 24 czerwca do 12 lipca br. w Urzędzie Miasta Otwocka (budynek B, parter BOM, w godzinach pracy urzędu).
  2. Podpisanie umowy z urzędem miasta.
  3. Realizacja inwestycji do 30 września 2024 r. oraz złożenie wniosku o wypłatę dotacji wraz z niezbędną dokumentacją w Urzędzie Miasta Otwocka.
Na co można otrzymać dotację?

Dotacje obejmują:

  1. Przyłączenie do sieci miejskiej: 50% wydatków, nie więcej niż 7000 zł.
  2. Pompy ciepła: 50% wydatków, nie więcej niż 7000 zł.
  3. Kotły gazowe i olejowe lub przyłączenie do sieci gazowej: 40% wydatków, nie więcej niż 5000 zł.
  4. Kotły na paliwo stałe spełniające normy “ekoprojektu”: 40% wydatków, nie więcej niż 4000 zł.

Wnioski będą rozpatrywane w miarę posiadanych przez miasto środków. Wnioski, które nie zostaną zakwalifikowane, trafią na listę rezerwową. W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski z listy rezerwowej z poprzedniego naboru.

Dodatkowe źródła dofinansowania

Mieszkańcy Otwocka mogą skorzystać również z innych źródeł dofinansowania, aby zmniejszyć koszty wymiany pieca:

  1. Rządowy program „Czyste Powietrze”: Wnioski przyjmowane są cały rok. Dotacja obejmuje nie tylko wymianę źródeł ciepła, ale również termomodernizację, wymianę okien i drzwi, audyt energetyczny, docieplenie poddasza, wentylację mechaniczną oraz mikroinstalację fotowoltaiczną. Gminny punkt informacyjno-konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” działa przy Urzędzie Miasta Otwocka. Od 1 lutego 2023 r. dostępny jest mobilny ekodoradca pod numerem telefonu 512-623-199 (w godz. 16-20), który pomoże w wypełnieniu wniosku.
  2. Ulga termomodernizacyjna w PIT: W rocznym zeznaniu podatkowym PIT można odliczyć wydatki m.in. na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku.
Ważne informacje kontaktowe

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Otwocka: tel. 22 779 20 01 wew. 172, 171, e-mail: srodowisko@otwock.pl.

Szczegółowe zasady udzielania i rozliczania dotacji oraz wzory dokumentów można znaleźć na stronach internetowych: www.smog.otwock.pl, www.wos.otwock.pl, www.otwock.pl.

Nie przegap szansy na uzyskanie dofinansowania i poprawę jakości powietrza w Otwocku! Czas ucieka – złóż wniosek już dziś!

Facebook
Twitter
Scroll to Top