Policja ostrzega przed oszustwami “Na kwaterę”

Planując wakacyjny wyjazd, wiele osób zaczyna poszukiwać atrakcyjnych ofert noclegowych. Często w pośpiechu, przeglądając internetowe ogłoszenia, skuszeni niską ceną, zapominamy o weryfikacji szczegółów. Jak więc uniknąć oszustwa „na kwaterę”? Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad bezpiecznego wynajmu.

Wzmożona czujność w okresie wakacyjnym

Oszustwa „na kwaterę” stają się szczególnie częste w okresie wakacyjnym. Planując wypoczynek, łatwo stracić czujność, zwłaszcza gdy skupiamy się na atrakcyjnej cenie, a nie na szczegółowym sprawdzeniu obiektu noclegowego. Slogany takie jak „zarezerwuj dziś”, „okazja”, „super oferta” przyciągają naszą uwagę, często odwracając ją od istotnych informacji.

Weryfikacja obiektu

Po wyborze konkretnego miejsca, kluczowe jest sprawdzenie jego autentyczności. Upewnijmy się, że obiekt posiada dokładny adres i pełne dane kontaktowe. Ważne jest, aby na stronie internetowej znajdowały się zdjęcia oraz szczegółowe informacje. Certyfikowane strony internetowe można rozpoznać po ikonie kłódki na pasku adresu www, co jest szczególnie istotne, gdy strona wymaga podania danych osobowych lub logowania.

Opinie poprzednich gości również są wartościowe. Ich oceny, fotografie i sugestie mogą dostarczyć wielu przydatnych informacji. Jeśli wybraliśmy hotel, warto sprawdzić, czy figuruje on w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich.

Bezpieczne płatności

Podczas dokonywania płatności należy zachować ostrożność. Unikajmy przelewów bankowych lub gotówki. Bezpieczniej jest skorzystać z płatności kartą i zachować dowód wpłaty oraz korespondencję potwierdzającą rezerwację (e-mail, SMS itp.). Nie klikajmy w linki przesłane przez rzekomy obiekt noclegowy i nie udostępniajmy kodów BLIK. Sprawdźmy, czy przysługuje nam możliwość odwołania rezerwacji i nie bójmy się pytać o kwestie finansowe.

Co robić w przypadku oszustwa?

Jeśli padliśmy ofiarą oszustwa „na kwaterę”, należy jak najszybciej zgłosić to na policję. Zachowajmy wszelką dokumentację rezerwacji, korespondencję, faktury lub fikcyjne umowy wynajmu i udajmy się do najbliższej jednostki policji, aby zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Pamiętajmy, że czujność i ostrożność mogą uchronić nas przed przykrymi niespodziankami podczas wymarzonego wypoczynku. Przestrzeganie powyższych zasad pomoże nam bezpiecznie cieszyć się wakacjami.

Facebook
Twitter
Scroll to Top