bonus frekwencyjny: Obiecanki…

Związek Gmin Wiejskich RP interweniuje. Związek Gmin Wiejskich RP skierował pytanie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie bonusów frekwencyjnych, które były obiecane gminom za wysoką frekwencję w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku. Dotyczyły one między innymi bonusu w wysokości 250 tys. zł dla gmin o liczbie ludności do 20 tys. mieszkańców, w których frekwencja przekroczyła 60 proc. Środki miały trafić do klubów sportowych, chórów i orkiestr.

Ministerstwo zmienia plany

W odpowiedzi na pytania ZGW RP, Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że środki te nie zostaną przekazane bezpośrednio gminom. „Planowane w tym obszarze środki nie zostaną przekazane w całości bezpośrednio gminom” – poinformowała Marta Szulińska z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dodała, że budżet w tym zakresie został przeznaczony na inne działania, w ramach których dotacje będą przydzielane organizacjom pozarządowym oraz jednostkom samorządu terytorialnego w trybie naborowym.

Nowe programy wsparcia

Środki, które miały być przeznaczone na bonusy frekwencyjne, zostały alokowane do programów takich jak Aktywna Szkoła, Program Wsparcia i Rozwoju Lig Akademickich, Program Wsparcia i Rozwoju Lig Amatorskich oraz Program Wsparcia Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży – Projekt Mały Mistrz.

Niespełnione obietnice poprzedniej władzy

Obietnice dotyczące bonusów frekwencyjnych ogłosili ówcześni ministrowie rolnictwa Robert Telus, sportu Kamil Bortniczuk oraz wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński podczas konferencji prasowej w październiku 2023 roku. Zapowiedzieli m.in. 250 tys. zł na rozwój działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych oraz milion złotych na budżet obywatelski. Wcześniej rząd ogłosił konkurs „Bitwa o remizy”, przeznaczając na niego 314 mln zł. W budżecie zaplanowano również 532 mln zł dla Kół Gospodyń Wiejskich, jednak te środki jeszcze nie zostały podzielone.

Wsparcie tak, ale gdzie indziej

Decyzja Ministerstwa Sportu i Turystyki wywołała niezadowolenie wśród gmin, które liczyły na obiecane wsparcie finansowe. Zamiast bezpośrednich bonusów frekwencyjnych, środki zostały przekierowane do programów wsparcia, co zmienia sposób ich dystrybucji i utrudnia dostęp do tych funduszy dla mniejszych społeczności.

Facebook
Twitter
Scroll to Top