Willa “Elhade” odkupiona przez miasto

19 czerwca Miasto Otwock dokonało zakupu przedwojennej willi „Elhade” przy ul. Kościuszki 30. Transakcja ta, opiewająca na kwotę 1,5 mln zł, umożliwi uratowanie popadającego w ruinę zabytku oraz zapewnienie spokojnego dachu nad głową dla pięciu rodzin, które obecnie zamieszkują budynek. Willę, graniczącą ze Szkołą Podstawową nr 3, nabyto z myślą o jej rewitalizacji i przyszłym wykorzystaniu.

„Zakup tej nieruchomości to kluczowy krok dla ochrony dziedzictwa naszego miasta oraz dla wsparcia lokatorów, którym groziła eksmisja,” powiedział prezydent Otwocka, Jarosław Margielski. „Od dłuższego czasu otrzymywali oni pisma z kancelarii prawnej właściciela nieruchomości, wzywające do opuszczenia budynku. Dzięki naszej interwencji, mieszkańcy mogą teraz spać spokojnie.”

Willa „Elhade”, stojąca od prawie stu lat przy ul. Kościuszki 30 (dawniej nr 12), to budynek o dużym znaczeniu estetycznym i historycznym. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami nieruchomości byli Fiszel i Fajga Lejmanowie. W przeszłości mieścił się tam gabinet dentystyczny prowadzony przez Maurycego Dobryszyckiego, który 13 listopada 1939 roku został dotkliwie pobity przez Niemców, co było częścią szerszych represji przeciwko żydowskim obywatelom Otwocka.

„Propozycja odkupu willi za kwotę 1,5 mln zł pozwoliła pogodzić interesy zarówno miasta, jak i właściciela nieruchomości. Właściciel, ze względu na zamieszkujących lokatorów, nie mógł korzystać z nieruchomości ani jej sprzedać. Teraz miasto może skupić się na rewitalizacji budynku oraz otaczającej go zieleni,” podkreślił prezydent Margielski.

Nieruchomość, obejmująca działkę o powierzchni 5111 m² i zabytkową willę, stanowi istotny element planów miasta związanych z rozbudową zaplecza sąsiadującej szkoły. „Dodatkowym atutem zakupu jest możliwość realizacji przez miasto planów rozbudowy infrastruktury szkolnej. To inwestycja, która przyniesie korzyści zarówno obecnym mieszkańcom, jak i przyszłym pokoleniom,” zaznaczył prezydent.

Zakup willi „Elhade” to znaczący krok w kierunku ochrony dziedzictwa historycznego Otwocka oraz poprawy warunków życia jego mieszkańców. Dzięki tej decyzji miasto będzie mogło nie tylko uratować cenny zabytek, ale również zaspokoić potrzeby edukacyjne i społeczne lokalnej społeczności.

fot: UM Otwock

Facebook
Twitter
Scroll to Top