Bezpieczny wypoczynek nad wodą, czyli wspólne patrole Policji oraz WOPR

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre, a wielu Polaków planuje wypoczynek nad wodą. W ramach działań “Bezpieczne Wakacje”, policja, we współpracy z innymi służbami, edukuje społeczeństwo na temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Istotnym elementem tej akcji są działania prowadzone w rejonie kąpielisk.

W ubiegły weekend policjanci i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) po raz kolejny patrolowali miejsca wypoczynku nad wodą w powiecie otwockim. Mieszane patrole można było spotkać przy jeziorkach Rokola i Moczydło. Służby te edukowały i uświadamiały społeczeństwo o zagrożeniach wynikających z korzystania z tzw. dzikich kąpielisk, zwłaszcza w nieznanych miejscach.

Edukacja i Prewencja

Podczas patrolowania funkcjonariusze informowali społeczeństwo o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą kąpiel w niebezpiecznych miejscach. Policjanci tłumaczyli, jak ważną rolę odgrywają kamizelki ratunkowe (kapoki) podczas pływania na kajaku czy łodzi.

Policja przypominała również o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • Nie wbiegaj rozgrzany do wody.
  • Nie wypływaj na materacu daleko od brzegu.
  • Nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku.
  • Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach.
  • Stosuj się do poleceń ratownika.
  • Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub środkach odurzających.
  • Załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym.
Zatrważające Dane dotyczące Utonięć

W ostatni weekend czerwca 2024 roku doszło do tragicznego rekordu – liczba utonięć nad polskimi zbiornikami wodnymi była zdecydowanie za wysoka. Statystyki udostępnione przez policję na stronie statystyka.policja.pl wskazują, że w ostatni dzień czerwca utonęło łącznie osiem osób, a biorąc pod uwagę cały weekend, życie w ten sposób straciło 15 osób.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą i apeluje o rozwagę. Od początku czerwca 2024 roku w Polsce utopiły się już 52 osoby. To dramatyczny wynik, który pokazuje nieodpowiedzialne i nieprzemyślane zachowanie plażowiczów.

Apel o Rozwagę

Wakacje trwają od ponad tygodnia, a na plażach w całej Polsce można zauważyć coraz więcej osób. W upalne dni spora część Polaków wybiera się nad zbiorniki wodne, by nieco się ochłodzić. Niestety, dla niektórych osób zabawa nad wodą skończyła się tragicznie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, aby zapobiec kolejnym tragediom nad wodą. Tylko odpowiedzialne zachowanie może uratować życie i uczynić wakacyjny wypoczynek bezpiecznym i przyjemnym.

fot: KPP w Otwocku

Facebook
Twitter
Scroll to Top