Fake newsy i cyberprzestępczość w służbie gangów. Jak się nie dać oszukać?

W dobie cyfrowej rewolucji, technologia przynosi wiele korzyści, ale również stwarza nowe zagrożenia. Fake newsy oraz cyberprzestępczość to zjawiska, które zyskują na sile, wpływając na nasze życie codzienne. Szczególnie narażone na te zagrożenia są osoby starsze, które często padają ofiarą wyłudzeń. Jak przestępcy wykorzystują technologię do okradania seniorów i na co powinni oni uważać?

Fake newsy: narzędzie manipulacji

Fake newsy, czyli fałszywe wiadomości, to informacje rozpowszechniane w celu dezinformacji i manipulacji opinią publiczną. Przestępcy korzystają z mediów społecznościowych, stron internetowych i aplikacji mobilnych, aby szerzyć fałszywe informacje, które często wyglądają na wiarygodne. Osoby starsze, które nie są tak zaznajomione z nowymi technologiami, mogą mieć trudności z odróżnieniem prawdy od fałszu.

Fałszywe wiadomości mogą dotyczyć różnych dziedzin: od polityki po zdrowie. Na przykład, seniorzy mogą otrzymać wiadomości o fałszywych promocjach, które wymagają podania danych osobowych lub finansowych. Inne popularne tematy to fałszywe informacje o pandemii, które mogą skłonić starsze osoby do zakupu nieskutecznych lub niebezpiecznych produktów.

Cyberprzestępczość: nowoczesne metody oszustw

Cyberprzestępczość to szerokie spektrum działań mających na celu wyłudzenie pieniędzy lub danych poprzez internet. Osoby starsze są szczególnie narażone na te ataki z kilku powodów. Po pierwsze, mogą nie być świadome najnowszych zagrożeń i technik stosowanych przez oszustów. Po drugie, mogą nie mieć odpowiedniej wiedzy technicznej, aby skutecznie się bronić.

Przestępcy często stosują socjotechniki, aby zdobyć zaufanie ofiary. Mogą podszywać się pod przedstawicieli banków, urzędów czy nawet członków rodziny. Popularne metody oszustw to:

  • Phishing: Wysyłanie fałszywych e-maili lub wiadomości SMS, które wyglądają na autentyczne i zawierają linki do stron podszywających się pod prawdziwe witryny. Kliknięcie na taki link może skutkować kradzieżą danych logowania lub zainstalowaniem złośliwego oprogramowania.
  • Vishing: Telefoniczne oszustwa, w których przestępcy podszywają się pod pracowników banków lub instytucji publicznych, prosząc o podanie poufnych informacji.
  • Smishing: Oszustwa za pomocą wiadomości SMS, które zawierają fałszywe informacje i linki prowadzące do złośliwych stron.
Jak technologia pomaga przestępcom

Technologia daje oszustom wiele narzędzi do realizacji swoich planów. Sztuczna inteligencja (AI) i algorytmy uczenia maszynowego mogą być wykorzystywane do tworzenia bardziej przekonujących fałszywych wiadomości. Deepfake, technologia umożliwiająca tworzenie realistycznych, ale fałszywych obrazów i filmów, pozwala na podszywanie się pod dowolne osoby, co jeszcze bardziej utrudnia identyfikację oszustw.

Jak chronić się przed wyłudzeniami?

Aby chronić się przed wyłudzeniami, osoby starsze powinny stosować się do kilku podstawowych zasad:

  1. Weryfikacja źródła: Zawsze sprawdzaj, czy wiadomość pochodzi z wiarygodnego źródła. Unikaj klikania na linki w wiadomościach e-mail i SMS, jeśli nie jesteś pewny ich autentyczności.
  2. Ostrożność w udostępnianiu danych: Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych ani finansowych przez telefon, e-mail czy SMS, jeśli nie jesteś pewny tożsamości osoby kontaktującej się z Tobą.
  3. Aktualizacja oprogramowania: Regularnie aktualizuj swoje urządzenia i oprogramowanie, aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem.
  4. Edukacja i informacja: Bądź na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i metodami oszustw. Uczestnicz w szkoleniach i webinarach na temat bezpieczeństwa w internecie.
  5. Skontaktuj się z instytucją: Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość od banku lub urzędu, skontaktuj się bezpośrednio z daną instytucją, aby zweryfikować informacje.
Edukacja, edukacja, edukacja…

Technologia, mimo wielu korzyści, niesie ze sobą również zagrożenia, zwłaszcza dla osób starszych. Fake newsy i cyberprzestępczość stają się coraz bardziej powszechne, a przestępcy wykorzystują zaawansowane narzędzia, aby wyłudzać pieniądze i dane osobowe. Edukacja i świadomość są kluczowe w walce z tymi zagrożeniami. Osoby starsze powinny być szczególnie ostrożne i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby chronić siebie i swoje finanse przed oszustami.

Facebook
Twitter
Scroll to Top