Osieck: pomnik pamięci ofiar żydowskich II WŚ

W osiecku odsłonięto pomnik pomnika ofiar żydowskich zastrzelonych podczas II Wojny Światowej.

olokaust, czyli systematyczne prześladowanie i mordowanie Żydów przez nazistowskie Niemcy i ich kolaborantów, objął niemal całą Europę kontrolowaną przez III Rzeszę. Naziści zaczęli od wykluczania Żydów z życia społecznego i gospodarczego, a następnie przystąpili do ich masowej eksterminacji, znanej jako “Ostateczne Rozwiązanie kwestii żydowskiej”.

O historii społeczności żydowskiej w Sobieniach Jeziorach i Osiecku pisali uczniowie gimnazjum w Osiecku: Izabela Łagowska, Barbara Kopczewska, Paulina Możdżonek, Michał Szuchnik, Bartłomiej Jabłoński, Przemysław Chodkiewicz i Mikołaj Jurewicz. Opiekunem projektu była Marta Żach. W ramach projektu edukacyjnego „Łowiąc wspomnienia” mieszkańcy Osiecka odtworzyli część historii rodzin żydowskich na podstawie dokumentów IPN i wspomnień.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał cmentarz żydowski gminy Osieck. Dzisiaj miejsce po nim, w lesie nieopodal Osiecka, nie zdradza charakteru kirkutu. W samym mieście do wybuchu II wojny światowej Żydzi byli właścicielami nieruchomości przy rynku (dzisiaj numery 22, 24, i 26), stała tam również synagoga (dzisiaj piekarnia, ul. Krótka 7). Na początku wojny 130 Żydów osieckich zostało przetransportowanych do getta w Sobieniach, a stamtąd ze stacji w Pilawie do obozu w Treblince. Z dokumentów IPN wyczytać można także informacje na temat rozstrzelania 28 osób pochodzenia żydowskiego w 1943 roku, jednak miejsce ich pochówku nie jest znane, oprócz grobu 10-letniej dziewczynki pogrzebanej w rejonie dzisiejszego Ośrodka Zdrowia w Osiecku. Za sprawą książki Edwarda Kopówki i Paweła Rytel-Andrianika Dam imię na wieki można zapoznać się z historią żydowskiego uciekiniera z getta w Górze Kalwarii, Henryka Prajsa, który został uratowany przez osieckiego proboszcza, otrzymując od niego dokumenty na nazwisko Feliks Żołądek potwierdzające nową, nieżydowską tożsamość.

Fot: Dominika Szostak/Osieck.pl

Facebook
Twitter
Scroll to Top