W Otwocku powstanie jedyne takie centrum szkoleniowe w Polsce

Na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstaje nowoczesne i unikalne w Polsce centrum szkoleniowe dla lekarzy w trakcie kształcenia podyplomowego – poinformowało w poniedziałek Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

W tym centrum lekarze będą się uczyć technik operacyjnych tradycyjnych, robotycznych i mikrochirurgicznych na kadawerach, czyli specjalnie przygotowanych preparatach z ludzkich zwłok. “To będzie pierwsze tak nowoczesne centrum szkoleniowe dla lekarzy chirurgów w Polsce” – podkreślił dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Grucy CMKP, prof. Jarosław Czubak.

Cała przestrzeń budynku, czyli 4,5 tysiąca metrów kwadratowych, będzie przeznaczona do szkolenia lekarzy specjalizujących się. Zajęcia będą prowadzone w 8 salach warsztatowych oraz 12-stanowiskowej sali operacyjnej, gdzie rezydenci będą uczyć się różnych technik zabiegowych. To najlepsza metoda nauki w różnych dziedzinach chirurgii.

Do dyspozycji szkolących się lekarzy będą m.in. tomograf komputerowy, mobilne aparaty rtg, urządzenia do robotyki, a także 9 mikroskopów operacyjnych w pracowni ćwiczeń mikrochirurgicznych. Dyrektor CMKP, prof. Ryszard Gellert, ocenił, że dzięki tej inwestycji w 2025 roku lekarze w trakcie specjalizacji będą mogli korzystać z najnowszych technik nauczania chirurgii.

“Najbliższe, podobnej wielkości centrum szkoleniowe znajduje się w Amsterdamie. Jestem dumny, że dzięki tej inwestycji dołączymy do elity w Europie i na świecie w kształceniu podyplomowym lekarzy” – wyjaśnił dyrektor CMKP. Dodał również, że dotychczasowy system stałego rozbudowywania programów specjalizacji wyczerpał swoje możliwości, co wymaga szerszego wykorzystania nauczania umiejętności lekarskich i zawodowych, a także kształcenia zespołów interdyscyplinarnych.

fot. facebook.com/spskgruca

Facebook
Twitter
Scroll to Top