Modernizacja przejazdów i paraliż na drogach

Na odcinku Warszawa Wawer – Otwock przewidziano kluczową inwestycję mającą na celu poprawę bezpieczeństwa i efektywności transportu kolejowego. Projekt obejmuje budowę czterech skrzyżowań bezkolizyjnych oraz dobudowę dwóch torów, co pozwoli na rozdzielenie ruchu pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych.

Rozbudowa linii kolejowej

Na odcinku od Warszawy Wawer do Otwocka planowana jest dobudowa dwóch dodatkowych torów, co pozwoli na rozdzielenie ruchu pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych. Dobudowane tory zwiększą przepustowość i regularność kursów, minimalizując opóźnienia i poprawiając komfort podróży. Pomocne będą także skrzyżowania bezkolizyjne planowane w czterech miejscach.

Planowane Skrzyżowania BEZKOLIZYJNE

  1. Ul. Panny Wodnej (Warszawa Wawer, osiedle Radość) – tunel drogowy
  2. Ul. Walcownicza – Bysławska (Warszawa Wawer, osiedle Falenica) – tunel drogowy
  3. Ul. Werbeny – Brücknera (Pogranicze Warszawy i Józefowa) – wiadukt drogowy
  4. Okolice ul. Cichej – Matejki w Józefowie – tunel drogowy

Finansowanie i Harmonogram

Jak zapewnia Anna Znjewska-Pawluk z PKP S.A. W przygotowaniu jest wniosek o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). Procedura przetargowa na realizację inwestycji zostanie wszczęta w drugiej połowie 2024 roku, a prace budowlane są planowane na lata 2025–2027.

Zmiany w Rozkładzie Jazdy

Zmiany w organizacji ruchu pociągów zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy po wyborze wykonawcy i przygotowaniu szczegółowego harmonogramu inwestycji. Nowe tory pozwolą na bardziej efektywne zarządzanie ruchem kolejowym, co przełoży się na lepszą punktualność i komfort podróży.

Modernizacja odcinka Warszawa Wawer – Otwock to kluczowa inwestycja, która znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i efektywności transportu w regionie. Realizacja projektu przyczyni się do lepszego funkcjonowania komunikacji kolejowej i drogowej, przynosząc korzyści zarówno mieszkańcom, jak i podróżnym.

Drogowy paraliż

Mimo korzyści jakie może przynieść planowana inwestycja, sprawi ona zapewne wiele kłopotów. Najważniejszym z nich będzie z zapewne paraliż na drogach. Modernizacja kolei zawsze wiąże się z długotrwałymi utrudnieniami w ruchu. Problem będą odczuwać kierowcy, biorąc pod uwagę ilość objazdów, ale także osoby podróżujące koleją. Konsekwencją dobudowywania torów będą zmiany w rozkładach jazdy i prawdopodobnie przepełnione pociągi. Miejmy nadzieję, że modernizacja przebiegnie sprawnie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Scroll to Top