Europa czeka na Twój głos!

Po co, skoro mój głos nic nie zmieni? Nie mam na kogo głosować. To mnie nie dotyczy. To chyba najczęstsze zdania, które padają w kontekście zbliżających się wyborów do europarlamentu. W zasadzie, pojawiają się przy okazji każdych z głosowań, jednakże te europejskie najsłabiej przemawiają do wyobraźni, a przez to do aktywności wyborców. Czemu warto zagłosować i co trzeba wiedzieć przed 9 czerwca?

1 maja br. obchodziliśmy okrągłą 20. rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej. W felietonie “20 lat w Unii. Jak na tym skorzystał powiat?” pisałem o tym, jakie korzyści z przynależności do tej wspólnoty uzyskała nasza mała ojczyzna. Poniżej wspomniany tekst:

20 lat w Unii. Jak na tym skorzystał powiat?

Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Jest to jedyny wybierany bezpośrednio organ Unii Europejskiej, który reprezentuje obywateli państw członkowskich.

Czym się zajmuje i jakie są jego kompetencje?

Jednym z najważniejszych zadań Europarlamentu jest uchwalanie prawa unijnego, które realnie wpływa na rzeczywistość prawną wokół nas. Przykładem może być chociażby przyjęcie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które ustanowiło nowe standardy prywatności. Inną istotną funkcją jest zatwierdzanie budżetu UE, co obejmuje decyzje o rocznych budżetach oraz długoterminowych planach finansowych (np. wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027, które określają priorytety wydatkowe).

Parlament Europejski nadzoruje także działalność innych instytucji unijnych, w tym Komisji Europejskiej, mając możliwość zatwierdzania lub odrzucania jej składu oraz wnioskowania o wotum nieufności. Reprezentuje interesy obywateli UE poprzez uchwały, debaty i rezolucje, takie jak te dotyczące praw człowieka i demokracji. Europarlament zatwierdza też umowy międzynarodowe i porozumienia handlowe, jak np. umowę handlową UE z Kanadą (CETA).

W zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Parlament Europejski bierze udział w kształtowaniu działań UE, podejmując debaty i rezolucje dotyczące globalnych kryzysów oraz sankcji. Ponadto, rozpatruje petycje i inicjatywy obywatelskie. Jedną z nich jest chociażby Europejska Inicjatywa Obywatelska “End the Cage Age”, która dąży do zakazu klatek w hodowli zwierząt.

Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli | Fot. Getty Images

“Czy mój głos ma znaczenie?”

W powszechnej świadomości niesłusznie utarło się, że wyniki wyborów europejskich mają niewielki wpływ na nasze życie. Nic bardziej mylnego. Parlament Europejski uchwala przepisy dotyczące zarówno dużych krajów, jak i małych społeczności, potężnych przedsiębiorstw oraz start-upów. Prawodawstwo UE zajmuje się kluczowymi kwestiami, takimi jak środowisko, bezpieczeństwo, migracja, polityka społeczna, prawa konsumentów, gospodarka czy praworządność. I co istotne, wprowadza w życie konkretne rozwiązania, które oddziałują na funkcjonowanie każdego z państw członkowskich. W dzisiejszym świecie każde zagadnienie ważne na szczeblu krajowym ma również wymiar europejski.

Twój głos zdecyduje, kto będzie cię reprezentował w Parlamencie Europejskim podczas przygotowywania nowych przepisów i kto będzie wybierał członków Komisji Europejskiej. Im więcej ludzi głosuje, tym silniejsza staje się demokracja.

W niedzielę, 9 czerwca, obwodowe komisje wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do 21:00. Najważniejsze informacje dotyczące tych wyborów są dostępne na elections.europa.pl, natomiast swój obwód do głosowania można znaleźć na stronie PKW. Tym razem we wszystkich państwach UE zostanie wybranych w sumie 720 europosłów (w kończącej się kadencji było ich 705). W Polsce wybierzemy 53 naszych przedstawicieli. I to my, obywatele, mamy przywilej wybrać kto nimi ostatecznie zostanie. Obyśmy tylko z niego skorzystali.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Scroll to Top