Budżet Obywatelski Mazowsza – zagłosuj i pozwól działać

Do 23 czerwca br. można oddać głos na projekty w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. To świetna okazja, aby mieć wpływ na realizację wojewódzkich inicjatyw. W tegorocznej puli projektów znalazły się również pomysły z powiatu otwockiego.

Czym jest Budżet Obywatelski Mazowsza?

Budżet Obywatelski Mazowsza to specjalnie wydzielona część budżetu Województwa Mazowieckiego, której przeznaczenie zostanie określone przez mieszkańców w drodze głosowania. W 2024 roku do dyspozycji jest imponująca kwota 30 milionów złotych. Jest to inicjatywa mająca na celu zwiększenie udziału społeczności lokalnej w procesach decyzyjnych dotyczących inwestycji i rozwoju regionu.

Co daje udział w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

Udział w Budżecie Obywatelskim Mazowsza to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego wpływania na sposób, w jaki są wydawane publiczne środki województwa. To szansa na realizację własnych pomysłów oraz na poprawę jakości życia w najbliższym otoczeniu. Mieszkańcy mogą przedstawić swoje projekty, a następnie wspólnie decydować o tym, które z nich zostaną zrealizowane. Dzięki temu każdy ma możliwość wniesienia swojego wkładu w rozwój województwa i zmiany jego wizerunku.

Powiatowe inicjatywy w BOM

Wśród projektów poddanych pod głosowanie znalazły się również powiatowe. Poniżej przedstawiamy krótko ich założenia oraz numery. Aby w pełni zapoznać się z projektami należy wejść na stronę BOM.

104.Bibliotecznie i bajecznie! Teatr po sąsiedzku!

Projekt będzie polegał na realizacji spektakli teatralnych wystawionych na “deskach bibliotecznych” w filiach Biblioteki w Gliniance i Duchnowie.

118.Budowa oświetlenia przejść dla pieszych w miejscowości Sobienie-Jeziory

Projekt obejmuje doświetlenie 6 przejść dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 739 w miejscowości Sobienie-Jeziory (ul. Piwonińska i ul. Parysowska).

261.Mieszkańcy gminy Karczew i ich wspaniali sąsiedzi z powiatu otwockiego zwiedzają Mazowsze!

Mazowsze jest piękne, Mazowsze ma wiele ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć! Zakładamy organizację darmowych wycieczek autokarowych do mazowieckich instytucji kultury, w tym do: skansenów w Sierpcu i Radomiu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Teatru Polskiego w Warszawie, czy też Centrum Folkloru Polskiego “Karolin”.

276.„Festiwal folklorystyczny – cykl szkoleń, warsztatów teatralnych i zajęć muzycznych”.

Projekt zakłada realizację działań z zakresu edukacji regionalnej poprzez organizację cyklu warsztatów teatralnych, zajęć muzycznych i szkoleń etnograficznych dla dzieci i dorosłych.

298.EDUKACYJNO-REKREACYJNY OGRÓD POD SOSNAMI.

Projekt polega na zagospodarowaniu terenu w okolicy szkoły szpitalnej mieszczącej się na terenie oddziału dla dzieci i młodzieży oraz w pobliżu oddziału onkologicznego dla dorosłych w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku.

344.Montaż radarowych wyświetlaczy prędkości przy drogach wojewódzkich na terenie Gminy Sobienie-Jeziory

Projekt polega na montażu na drogach wojewódzkich na terenie Gminy Sobienie-Jeziory, w miejscach o największym natężeniu ruchu, 6 radarowych wyświetlaczy prędkości. 

414.Aranżacja pasa zieleni wzdłuż DW721 w Józefowie

Projekt zakłada aranżację pasów zieleni przylegających do ciągu pieszo rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 721 w Józefowie, obejmującą nasadzenia zróżnicowanej.

521.Rehabilitacja oddechowa w zgodzie z naturą

Projekt nawiązuje do dawnych tradycji leczniczych przedwojennego Otwocka, zakłada utworzenie strefy do wypoczynku i rekreacji na terenie budowanego w 2024 r. Parku Oddechowego przy ul. Reymonta.


Jak włączyć się w Budżet Obywatelski Mazowsza?

Proces uczestnictwa w Budżecie Obywatelskim Mazowsza jest prosty i dostępny dla każdego mieszkańca Województwa Mazowieckiego. Oto kroki, jak włączyć się w tę inicjatywę:

Głosowanie na projekty: Weź udział w głosowaniu na najlepsze projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Masz realny wpływ na wybór inwestycji, które zostaną zrealizowane z dostępnych środków.

Okres głosowania: Głosowanie odbywa się od 29 maja do 23 czerwca. To kluczowy okres, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu 30 milionów złotych.

Formularz głosowania: Głosowanie odbywa się za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej bom.mazovia.pl.

Wybór projektów: Każdy głosujący może wybrać dwa projekty – jeden z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z puli podregionalnej.

Dzięki tym krokom każdy mieszkaniec województwa może aktywnie uczestniczyć w procesie decyzyjnym, mając wpływ na to, jakie projekty zostaną zrealizowane i jak będzie wyglądać przyszłość Mazowsza. Choć brzmi to górnolotnie, warto zagłosować!


Budżet Obywatelski Mazowsza to doskonała inicjatywa, która angażuje mieszkańców w proces decyzyjny dotyczący wydatkowania publicznych środków. Umożliwia realizację lokalnych pomysłów i inwestycji, które mają bezpośredni wpływ na jakość życia w województwie. W 2024 roku mieszkańcy mają do rozdysponowania 30 milionów złotych, co stwarza ogromne możliwości dla rozwoju regionu. Nie zwlekaj – włącz się w głosowanie i miej realny wpływ na to, jak będą wyglądały inwestycje w Twoim otoczeniu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Scroll to Top