Nowy program dofinansowań wycieczek szkolnych “Podróż z klasą”

Minister edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła wprowadzenie programu „Podróż z klasą”, który zapewni pełne dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nabór wniosków rozpocznie się 19 czerwca, a decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Na konferencji prasowej minister podkreśliła, że celem programu jest zachęcenie młodzieży do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. W ramach dwudniowych wycieczek uczniowie będą musieli odwiedzić co najmniej dwie instytucje kultury, a w przypadku dłuższych wycieczek – odpowiednio więcej.

Nowacka zaznaczyła, że przeszkody finansowe i te dotyczące odległości często utrudniają organizację takich wyjazdów, stąd decyzja o pełnym ich dofinansowaniu.

Program „Podróż z klasą” będzie dysponował budżetem 60 mln zł na 2024 rok. Wycieczki trwające od 2 do 5 dni będą finansowane w pełni, z maksymalnymi kwotami dofinansowania:

  • 20 tys. zł dla wycieczek dwudniowych,
  • 30 tys. zł dla trzydniowych,
  • 40 tys. zł dla czterodniowych,
  • 50 tys. zł dla pięciodniowych.

Przy czym wycieczka musi obejmować co najmniej 10 uczniów, a koszty zakwaterowania i wyżywienia nie mogą przekroczyć 250 zł na osobę na dobę.

Wnioski można składać od 19 czerwca, a o przyznaniu środków zdecyduje kolejność zgłoszeń. Program będzie realizowany do wyczerpania środków finansowych. Wycieczki będą organizowane w nowym roku szkolnym 2024/2025, od września do grudnia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Scroll to Top