Wejdź do Świdermajera! Niezwykłe Spotkanie z Drewnianą Architekturą.

Już 8 czerwca 2024 roku mieszkańcy Otwocka i Józefowa będą mieli wyjątkową okazję wejścia do dziewięciu unikalnych świdermajerów, które otworzą swoje drzwi dla gości. Właściciele tych drewnianych willi, pełnych historii i charakteru, zapraszają do zwiedzania wnętrz, ogrodów oraz podwórek, jednocześnie opowiadając o bogatej przeszłości i współczesnych wyzwaniach związanych z ich utrzymaniem. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a zwiedzanie nie wymaga wcześniejszych zapisów.

Czy świdermajery to jedynie malownicze ruiny czy pełne uroku drewniane domy z problematycznymi lokatorami? Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej – Świdermajerowie, powstałe w 2023 roku, chce rozwiać te stereotypy i zaprezentować te zabytkowe budynki w nowym świetle. Celem stowarzyszenia jest nie tylko wspieranie właścicieli domów, ale również ochrona drewnianej architektury, która jest częścią lokalnego dziedzictwa.

Wydarzenie Domy Otwarte zyskało dużą popularność już w swojej pierwszej edycji w czerwcu 2023 roku, kiedy to jako część Festiwalu Świdermajer przyciągnęło setki odwiedzających. Pod willami ustawiały się długie kolejki, a uczestnicy z entuzjazmem korzystali z możliwości zwiedzania.

– Chcemy pokazać, że każdy z naszych domów skrywa fascynujące historie ważne dla tożsamości miasta. I oczywiście toczy się w nich życie: remonty, nasadzenia, poszukiwania wykonawców czy dotacji – to nasza codzienność” – mówi Joanna Mikulska, Prezeska Stowarzyszenia, mieszkanka ponad stuletniej Willi Swoboda w Otwocku. Inspiracją dla Domów Otwartych był Festiwal Otwarte Mieszkania organizowany w Warszawie i Krakowie.

W tym roku zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. niezwykły ogród wokół willi Stawikowskich w Józefowie, piękne ornamenty willi Irenka oraz dwa świeżo wyremontowane domy, w tym willę Słoneczna Polana, znaną jako willa Dietricha.

Szczegółowy program wydarzenia:

Domy Otwarte

8 czerwca 2024

  • 10:00 – 11:00: Dom Drewniany, ul. Ojca Rafała Kalinowskiego 11, Otwock
  • 11:00 – 12:00: Willa Dietricha, ul. Jaremy 5, Otwock
  • 12:00 – 13:00: Willa Swoboda, ul. Tadeusza Kościuszki 39, Otwock
  • 13:00 – 14:00: Willa Szeliga, ul. Kościelna 18, Otwock
  • 14:00 – 15:00: Willa Rechta / Hotel Polski, ul. Kościelna 23, Otwock
  • 15:00 – 16:00: Willa Stawikowskich, ul. 3 Maja 92, Józefów
  • 16:00 – 17:00: Willa Benkówka, ul. 3 Maja 100, Józefów
  • 17:00 – 18:00: Willa Irenka, ul. Zielona 1, Józefów
  • 18:00 – 19:00: Dom Rogalskich, ul. Adama Mickiewicza 42, Otwock Świder

Koncert Świdermajer Orkiestra

  • 19:00: Koncert zespołu Świdermajer Orkiestra przy domu Rogalskich, ul. Mickiewicza 42, Otwock

Organizatorzy: Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej – Świdermajerowie.

Wsparcie: Wydarzenie finansowane z budżetu Miasta Otwocka.

Media społecznościowe:

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tej wyjątkowej podróży przez czas i przestrzeń, gdzie historia i współczesność łączą się w niezwykłej atmosferze drewnianych willi Świdermajerów.

Foto: Lidia Głażewska-Dańko

Facebook
Twitter
LinkedIn
Scroll to Top