Powiatowy barometr zawodów – cz. II

Wspomniany w materiale, który ukazał się na łamach portalu pod koniec kwietnia, Barometr zawodów dostarcza wielu informacji będących swoistą skarbnicą wiedzy na temat zatrudnienia w powiecie. Również my pochylamy się na problemem angażów, chcąc głębiej przyjrzeć się sytuacji na rynku. Tak, jak zapowiadaliśmy, powracamy z tematem.

W tym materiale przyjrzymy się jednej z grup deficytowych, która nie jest taka oczywista. Mianowicie pracownikom związanym z nowoczesnymi metodami produkcji, specjalistami ds. produkcji, elektroniki, automatyki i robotyki, mechanikom maszyn i urządzeń, operatorom maszyn produkcyjnych.

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynek pracy stale ewoluuje, odpowiadając na nowe technologie, trendy i potrzeby społeczne. W ostatnich latach szczególnie zauważalne jest wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów związanych z nowoczesnymi metodami produkcji. Barometr zawodów dla powiatu otwockiego jasno wskazuje na rosnącą potrzebę pracowników takich jak specjaliści ds. produkcji, elektroniki, automatyki i robotyki, mechanicy maszyn i urządzeń oraz operatorzy maszyn produkcyjnych.

Nowoczesne metody produkcji, oparte na zaawansowanych technologiach, chociażby sztucznej inteligencji, automatyzacji i robotyki, stawiają przed firmami nowe wyzwania, ale także otwierają szerokie możliwości rozwoju. W związku z tym, pracodawcy coraz częściej poszukują wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie sprostać wymaganiom nowoczesnych procesów produkcyjnych.

Specjaliści ds. produkcji są kluczowi w optymalizacji procesów, redukcji kosztów i zwiększeniu efektywności. Ich umiejętności są niezwykle cenne w kontekście ciągłego doskonalenia operacji produkcyjnych oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Elektronicy, automatycy i specjaliści ds. robotyki stają się niezbędnymi członkami zespołów produkcyjnych, szczególnie w branżach, gdzie automatyzacja odgrywa kluczową rolę. Ich wiedza i umiejętności są ważne, nie tylko w montażu i konserwacji urządzeń, ale także w programowaniu i nadzorze nad systemami sterowania. To samo ma się jeśli chodzi o mechaników maszyn.

Operatorzy maszyn produkcyjnych są bezpośrednio zaangażowani w proces wytwarzania, nadzorując działanie maszyn i dbając o jakość produkowanych elementów. Ich odpowiedzialność oraz precyzja mają kluczowe znaczenie dla efektywności całego procesu.

Problem polega jednak na tym, że pracownicy, którzy dotychczas zajmowali się obsługą maszyn czy ich naprawą, często nie szkolą się na bieżąco. Być może z niechęci, bądź po prostu kwestii finansowych. Tu naprzeciw wychodzi Urząd Pracy, który oferuje chociażby możliwości finansowania szkoleń i kursów (Krajowy Fundusz Szkoleniowy, Szkolenia i Bony Szkoleniowe).

Z pewnością rozwiązaniem części problemów byłoby również tworzenie nowych klas w technikach i szkołach zawodowych. Przygotowywanie młodych do zawodów poprzez praktyki i staże.

Mimo rosnącego zapotrzebowania na te kluczowe stanowiska, niektórzy pracodawcy napotykają trudności w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

– Jako przedsiębiorca działający w branży produkcyjnej, staję przed wyzwaniem znalezienia wysoko wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza mechaników maszyn i operatorów maszyn produkcyjnych. Zauważam, że młodzi ludzie często wybierają inne ścieżki kariery, a rynek pracy jest coraz bardziej konkurencyjny – mówi pan Piotr, właściciel jednej z firm produkcyjnych z powiatu. – Brakuje nam specjalistów, którzy posiadają nie tylko teoretyczną wiedzę, ale także praktyczne umiejętności potrzebne do pracy przy zaawansowanych technologicznie maszynach. A przy tym są chętni dalej się uczyć.

Kolejnym problemem, z którym muszą zmagać się pracodawcy, są pieniądze. Wielu młodych ludzi zgłaszających się do przedsiębiorstw wycenia swoje umiejętności znacznie wyżej, niż pracodawca jest w stanie za nie zapłacić. W tym przypadku nie da się niestety wpłynąć na budżety firm.

W świetle tych wyzwań, kluczowe jest podejmowanie działań mających na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na specjalistów związanych z nowoczesnymi metodami produkcji. Inwestycje w edukację, szkolenia zawodowe oraz współpraca między sektorem prywatnym a publicznym mogą przyczynić się do stworzenia bardziej elastycznego i konkurencyjnego rynku pracy, który sprosta wymaganiom współczesnej gospodarki.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Scroll to Top