Wiązowna: Kadencja kluczowych inwestycji

Wójt Wiązowny, Janusz Budny, przełamując przeciwności w zaciętej kampanii wyborczej, zyskał silny mandat do realizacji swojej wizji rozwoju gminy. Rozmawiamy z gospodarzem gminy o ostatnich sukcesach wyborczych, jak i o ambitnych projektach inwestycyjnych zarówno gminy oraz zewnętrznych firm, które mają odmienić oblicze Wiązowny na lata.

Wyborcze kopanie
W niedawnych wyborach wójt Janusz Budny stanął przed szczególnie trudnym wyzwaniem. – Spotkałem się po raz pierwszy z tak nieczystą kampanią i bezprecedensowymi atakami na moją osobę, moich pracowników, jak i kandydatów z mojego komitetu – mówi Budny. – Każdy nasz ruch szeroko komentowany, a później na łamach propagandowych mediów był krytykowany. Czasami były to wręcz absurdalne ataki, ale bardzo osłabiające, ze względu na ich ilość. Zresztą z podobnymi atakami spotkało się wielu kandydatów walczących o reelekcję w całym powiecie – dodaje Wójt. Mimo to, dzięki determinacji i wsparciu lokalnej społeczności, jego komitet zdobył imponujące 14 z 15 mandatów w Radzie Gminy. – Te wyniki to wyraźny sygnał, że mieszkańcy wierzą w naszą wizję rozwoju Gminy Wiązowna – podkreśla Wójt. Budny nie ukrywa również, że zmiany będą zauważalne nie tylko na terenie gminy, ale również w samym urzędzie. Planuje pewne zmiany, także personalne. – Osoby na kluczowych stanowiskach w gminie niewątpliwie zostaną, chcę jednak wprowadzić kilka zmian raczej w formie zabiegów kosmetycznych, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał urzędu – zaznacza gospodarz Wiązowny.
Kampania była nieczysta na wielu etapach. W międzyczasie Budny był zmuszony skierować sprawę do sądu w trybie wyborczym. Sprawa miała swój początek w publikacji Renaty Falińskiej na portalu społecznościowym Facebook, gdzie sugerowała ona, że Janusz Budny, kandydat startujący w wyborach samorządowych, wykorzystuje samochód służbowy do celów kampanijnych. Wniosek Budnego zakładał interwencję sądu w świetle przepisów wyborczych, które zabraniają rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w trakcie kampanii wyborczych. – pisała na łamach naszego portalu Maria Konstantyn. – W swoim uzasadnieniu sąd wskazał, że publikacja Falińskiej zawierała elementy zarówno materiałów wyborczych, jak i agitacji, co stanowiło naruszenie przepisów wyborczych. W szczególności, sąd zauważył, że sugerowane przez Falińską nieprawdziwe informacje mogły wpłynąć na postrzeganie Budnego jako kandydata, co miało na celu zdyskredytowanie go w oczach potencjalnych wyborców.

Inwestycje w infrastrukturę
Wójt ma ambitne plany na tę kadencję. – Chcemy wciąż wspierać inwestorów, którzy pragną budować domy w naszej gminie lub budować inne obiekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Potencjał tej gminy tkwi właśnie w obecnych i przyszłych mieszkańcach, no i w podmiotach gospodarczych, bo oni generują największe dochody do budżetu gminy.
Przykładem negatywnym jest nierozwiązany problem niewydawanych decyzji administracyjnych przez Starostwo i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które przez swoją bezwładność, od miesięcy wstrzymują rozpoczęcie budowy, od lat zapowiadanego Centrum Handlowego w Góraszce oraz Parku Wodnego na terenie dawnego lądowiska. – Inwestorzy mają przygotowany plan i zabezpieczone środki finansowej od dawna, lecz wręcz nieprawdopodobna niechęć urzędników, powoduje ogromne straty finansowe dla Gminy. Z naszej strony dopełniliśmy wszystkich formalności. Nie rozumiem tylko przyczyn takiego działania. Takie absurdalne zachowanie nie jest dopuszczalne w naszym urzędzie – zaznacza Budny.
Kompleks handlowo-gastronomiczny wraz z Aquaparkiem i centrum rozrywki jest od lat wyczekiwany przez mieszkańców, nie tylko powiatu, ale całego regionu. Byłby on bowiem, pierwszym takim centrum po południowo-wschodniej części Warszawy. Założenia projektowe od dawna są znane i szeroko komentowane, gdyż architektom udało się go wkomponować w zieloną przestrzeń i z zachowaniem neutralności ekologicznej. Wcześniej zaplanowane i realizowane inwestycje wciąż trwają. Jak zaznacza gospodarz gminy, część infrastrukturalna jest i będzie konsekwentnie budowana zgodnie z założonym harmonogramem.
– Z naszych gminnych inwestycji mamy jeszcze mnóstwo do zrobienie. To co jest w toku, to budowa i remonty dróg, jest ich ponad 320 km. Wciąż należy uzupełniać sieć wodociągową w nowo powstałych obszarach zabudowy mieszkaniowej i terenach usługowo-handlowych. Musimy dalej rozwijać sieć kanalizacyjną w poszczególnych miejscowościach, w kierunku północnym i południowym. W związku z ciągłym przyrostem mieszkańców i przedsiębiorców, w niedalekiej przyszłości, czeka nas rozbudowa oczyszczalni ścieków w Emowie i Zagórzu, a także budowa nowej stacji uzdatniania wody w Duchnowie. To kwestia kilku lat, kiedy posiadanie tych obiektów stanie się niezbędne. Wciąż zamierzamy budować chodniki i ścieżki rowerowe. W zakresie inwestycji kubaturowych jesteśmy w trakcie procesu przygotowawczego dwóch ośrodków zdrowia, w Wiązownie i Gliniance oraz drugiego gminnego żłobka, tym razem w Zakręcie. To wszystko już się dzieje – mówi.

Perła w koronie
W planach jest także budowa Centrum Sportu i Rekreacji z kompleksem zewnętrznych boisk, w tym hali sportowej oraz dedykowanej sali do tenisa stołowego. Przy Pawilonie Kultury chcemy zbudować salę kinowo – teatralną oraz bibliotekę. Pozyskaliśmy 2 mln zł na projekt tego obiektu. O tych pomysłach mówi się od lat, bo istotnie brakuje takich miejsc w bardzo dynamicznie rozwijającej się gminie. – Według ostatnich danych, liczba mieszkańców na przestrzeni 14 lat wzrosła o 60 proc. – do niemal 16 tys. Często naszą gminę wybierają dotychczasowi mieszkańcy Warszawy, którzy bardzo wiele oczekują od gminy – mówi Wójt. Skoro te inwestycje są oczekiwane, są i kluczowe, a zarazem bardzo drogie. Władze gminy już rozpoczęły realizację tych planów, szukając i gospodarując w przestrzeni publicznej lokalizację obiektów. Wójt wierzy, że mimo nowego rozdania budżetowego, środki na inwestycje się znajdą. Możliwości jest dużo.

Kampania nie była łatwa. Wynik jednak pokazuje jak ogromnym zaufaniem Janusz Budny cieszy się wśród mieszkańców. Wójt ma bardzo ambitne plany, których fundamenty w czasie kadencji mogą być podkopywane i szeroko komentowane. Wójt jest otwarty na współpracę z kluczowymi inwestorami, ale też na poprawę jakości kooperacji ze Starostwem. Wtedy czas potrzebny do realizacji wielu obietnic będzie krótszy.

Facebook
Twitter
Scroll to Top