Joga dla każdego. Najstarsza szkoła w Otwocku.

Joga jest doskonałą harmonią ciała, zmysłów, umysłu, intelektu, rozumu, świadomości oraz jaźni.”-

B.K.S. Iyengar

Joga dla każdego przy ulicy Mazurskiej, została założona ponad 20 lat temu przez Emilię Trąbińską, nauczycielkę hatha-jogi według metody Iyengara*. Przewinęły się przez nią setki osób. Niektóre z nich przychodzą od samego początku. Szkoła to miejsce spotkań, praktyki, koncertów. Miejsce gdzie można odzyskać zdrowie, odnaleźć spokój i harmonię.

Joginka. Mentorka
Z Milą spotykam się w jej domu, obok sali do praktyki jogi. Przy filiżance matchy długo wspominamy dawne czasy. Przede mną siedzi szczęśliwa, spełniona, pełna wewnętrznego spokoju kobieta. W tle słychać kojący śpiew Jakuba Orlińskiego. Czuję wielkie wzruszenie. Moja pierwsza szkoła, pierwsza nauczycielka, uratowane przed operacją kolano i odzyskany spokój umysłu. Mila to postać niezwykła – mentorka, zawsze chętna dzielić się swoją wiedzą, poszukująca, o wszechstronnych zainteresowaniach, wspierająca. Mama czwórki dzieci i babcia pięciorga wnucząt. Joga Iyengara, joga powięziowa, joga nidra, medytacja, mindfulness, hipnoza, techniki uwalniania według Davida Hawkinsa, wibrogimnastyka, kinezjologia – to tylko część jej zainteresowań i ukończonych kursów.
Pytam o początki. W tamtym czasie joga nadal była mało znana. W Warszawie działały tylko trzy szkoły. Emilia zaczynała od praktyki własnej u Sławomira Bubicza, prekursora jogi w Polsce według Iyengara. Potem wyjechała do Indii. Po powrocie – za namową dzieci i koleżanek – zaczęła uczyć innych. Ukończyła trzy i pół letni kurs nauczycielski u jednego z najbardziej znanych joginów – Konrada Kocota.
Pierwsze zajęcia prowadziła dla swoich znajomych w domu, gdy przybywało chętnych – w wynajętej sali w szkole nr 4. Emilii brakowało dobrego klimatu, przytulności. Postanowiła stworzyć nowe miejsce, które będzie przystanią dla jej uczniów, drugim domem. Jak wspomina jej syn Piotr – w prace zaangażowała się cała rodzina. Po kilku miesiącach sala była gotowa. Na początku zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu, dołączali nowi uczniowie. Często przychodziło po 20 osób, co dla nauczyciela jest nie lada wyzwaniem. Z czasem – aby zapewnić swoim uczniom cały wachlarz praktyki – Mila zaprosiła do współpracy innych nauczycieli.

Joga światlem życia *

Joga jest światłem, które raz zapalone nigdy nie gaśnie. Im lepsza jest twoja praktyka tym jaśniej ono świeci”-

B.K.S. Iyengar

„Joga – to dla mnie sposób na życie i jest jego nieodłączną częścią, praktyką uważności, docieraniem do podświadomości, połączeniem wszystkich ważnych dla mnie elementów. Sposobem na dzielenie się zasobami – zrealizowaną, doświadczoną wiedzą. Dawaniem i otrzymywaniem. Uczy bycia w sobie, ze sobą i dla siebie, ale też dystansu, umiejętności spojrzenia z lotu ptaka, ułatwia poszukiwanie rozwiązań” – mówi Mila. Często dostaje sygnały, iż praktykowanie jogi, zmienia życie jej uczennic i ich rodzin. I w jej życiu joga zmieniła wszystko. „Mam mnóstwo optymizmu, entuzjazmu, jestem bardzo zdyscyplinowana, każdego dnia mam plan i go realizuję. Dyscyplina jest dla mnie drogą do wolności. Biorę odpowiedzialność za moje życie, za to jak wygląda. Pod względem fizycznym czuję się lepiej, niż jak miałam 30 lat. Wiele lat temu wisiała u mnie na ścianie tabliczka z napisem: „Jakość mojego życia zależy od jakości mojego umysłu”. Wtedy tego nie rozumiałam. Dzisiaj tego doświadczam” – mówi. Każda sesja jest dla niej przeżyciem, każda jest inna. Na jej zajęcia uczęszczają również jej dziec i wnuki.

Szkoła dziś
Po 20 latach od założenia szkoła nadal tętni życiem i przyciąga coraz to nowe osoby, a jej oferta ciągle się poszerza. Zajęcia przy Mazurskiej odbywają się codziennie, oprócz sobót. Po świętach rusza regularna praktyka jogi kręgosłupa. Oprócz Mili, zajęcia prowadzą Iwona Pachońska i Marcin Kawa – nauczyciele jednej z najlepszych szkół warszawskich – Jogi Foksal. Joginki i jogini mają też możliwość wyjazdów i praktykowania w Puszczy Pińskiej i na Mazurach w Wesołowie. Dzięki szkole joga na stałe wpisała się w klimat miasta i stała się źródłem inspiracji do dalszych poszukiwań dla wielu mieszkańców Otwocka.

*Jogę według B.K.S Iyengara przywiózł do Polski w 1984 roku Sławomir Bubicz. Obecnie jest to najbardziej popularna metoda w kraju.
*Joga światłem życia. Tytuł jednej z książek napisanych przez B.K.S Iyengara
Facebook
Twitter
Scroll to Top