Dwór Bojarów, zniszczony dziś obiekt, który został wpisany do rejestru zabytków, odzyska swoją świetność. To wszystko dzięki inwestorowi – Grupie Arche – który postanowił przywrócić historyczne piękno tego obiektu.
Dwór Bojarów, choć obecnie pozostaje jedynie zaniedbaną ruiną, jest źródłem historii i potencjału społecznego dla mieszkańców Otwocka i okolic. Planowana rewitalizacja tego zabytkowego obiektu nie tylko przywróci mu jego dawny blask, ale również stworzy miejsce spotkań, integracji międzypokoleniowej i kulturalnego życia dla społeczności. Głównym założeniem inwestora jest stworzenie przestrzeni przełamującej bariery między starszym, a młodszym pokoleniem, między osobami zdrowymi i tymi z różnymi chorobami.
Grupa Arche, która stała się właścicielem posiadłości, chce zagospodarować nie tylko dwór, ale również tereny wokół niego. Centralnym punktem planowanej rewitalizacji Dworu Bojarów będzie restauracja/kawiarnia wraz z salami przeznaczonymi do integracji międzypokoleniowej. Ta przestrzeń stanie się miejscem, w którym mieszkańcy mogą cieszyć się smacznym posiłkiem czy kawą, ale również miejscem otwartym dla wszystkich grup wiekowych. Sale integracyjne będą stanowić przestrzeń dla różnorodnych wydarzeń społecznych, warsztatów czy spotkań klubów zainteresowań, umożliwiając mieszkańcom aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.
Rewitalizacja
Z uwagi na obecną kondycję obiektu, który po pożarach i długotrwałym zaniedbaniu pozostał praktycznie w ruinie, prace będą trudne. Pozostałe części to głównie resztki ścian murowanych, fragmenty tynków, fundamentów ceglanych oraz resztki schodów zewnętrznych. Proces rewitalizacji będzie uwzględniał dostosowanie obiektu do korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne, a to wszystko w zgodzie z wymogami zawartymi w dokumentacji uzgodnionej przez Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.
Plan zagospodarowania
Jak wspominaliśmy wyżej, Dwór Bojarów będzie centralnym punktem inwestycji. Wokół niego pojawią się lokale mieszkalne z przeznaczeniem dla osób sprawnych, osób o ograniczonej sprawności, lokale mieszkalne dla kadry medycznej oraz dla osób wymagających stałej opieki.
Termin Realizacji Projektu
Rozumiejąc skomplikowane wyzwania związane z rewitalizacją zabytkowego obiektu, termin realizacji projektu może być poddany pewnym opóźnieniom. Jednakże z pełnym zaangażowaniem i zrozumieniem potrzeb społeczności, inwestor dąży do zrealizowania projektu możliwie szybko, zachowując przy tym wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości.
Pewnie jak większość z Czytelników, my również jesteśmy niezwykle ciekawi, jak będzie wyglądać inwestycja. Zgodnie z wypowiedzią Agnieszki Wójcik z Działu Przygotowania Inwestycji Grupy Arche, inwestor bierze pod uwagę stworzenie wizualizacji. Czekamy zatem z niecierpliwością.
Rewitalizacja Dworu Bojarów to nie tylko przywrócenie zabytkowego obiektu do życia. To stworzenie centrum społeczności, które będzie promować integrację międzypokoleniową, zdrowy styl życia oraz kulturalną aktywność. Grupa Arche dąży do tego, aby ten projekt był źródłem dumy dla mieszkańców Otwocka i przestrzenią, która przyciąga ludzi z różnych zakątków, tworząc silną i zintegrowaną wspólnotę.