Akcja Szczepienia Lisów Wolno Żyjących na Mazowszu: Zapobieganie Wściekliźnie

W terminie od 4 do 17 kwietnia 2024 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii we współpracy z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii przeprowadzi ochronne szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na obszarze województwa mazowieckiego. Jest to część planu zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby zarówno wśród zwierząt dzikich, jak i wśród zwierząt domowych.

Szczepionka, która będzie stosować, to doustna szczepionka RABADROP, umieszczona wewnątrz przynęt, mająca kształt krążka lub kwadratu o brunatno-zielonym kolorze i intensywnym zapachu rybnym. Przynęty zaszczepiające będą wyłożone zarówno ręcznie, jak i zrzucone z samolotów na obszary leśne, pola oraz łąki. Ważne jest, aby nie dotykać przynęt ze szczepionką. Przez kolejne 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Działania te są niezwykle istotne, ponieważ lisice i lisy, jako zwierzęta wolno żyjące, są szczególnie podatne na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia lisów mają na celu zmniejszenie ryzyka zachorowań na tę groźną chorobę. Akcja przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 roku dotyczącego ochronnych szczepień dla lisów przeciwko wściekliźnie i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Warto pamiętać, że każda osoba, która miała kontakt ze szczepionką, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Ponadto, opiekunowie zwierząt domowych powinni być szczególnie ostrożni i prowadzić psy na smyczy oraz trzymać koty w zamkniętych pomieszczeniach przez 14 dni po akcji szczepienia. W przypadku kontaktu zwierzęcia z preparatem, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.

Informacje o przypadkach wścieklizny w poprzednich latach są niezwykle istotne. W 2021 roku odnotowano łącznie 110 przypadków wścieklizny u różnych gatunków zwierząt, w tym także u zwierząt domowych, takich jak koty. W 2022 roku liczba ta spadła do 31 przypadków, a w 2023 roku nie odnotowano nowych przypadków wścieklizny u zwierząt.

Działając razem, możemy skutecznie chronić zarówno zwierzęta dzikie, jak i domowe przed groźną chorobą. Współpraca wszystkich zaangażowanych stron jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wścieklizny na terenie Mazowsza.

Foto: pixabay/gov.pl

Facebook
Twitter
Scroll to Top