Wiemy, kiedy otwocki dworzec odzyska dawny blask

Otwock, znany z bogatej historii i uroku, stanie się miejscem znaczącej inwestycji, która nie tylko przywróci dawny blask, ale także zmodernizuje i rozwinie jedną z ikonicznych struktur tego miasta – dworzec kolejowy. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych, pod koniec września 2023 roku, Polskie Koleje Państwowe S.A. (PKP S.A.) podpisały umowę z wykonawcą, firmą SKB LDR Sp. z o.o., na przebudowę historycznego budynku dworca. Wartość tej inwestycji sięga prawie 21 milionów złotych brutto. Planowana data zakończenia prac przypada na koniec 2025 roku, co z pewnością zapowiada nową erę dla dworca w Otwocku oraz dla jego użytkowników.

Otwocki dworzec kolejowy, wzniesiony w 1910 roku według projektu architekta Jana Fijałkowskiego, stanowi nie tylko istotny punkt komunikacyjny, ale także symbol kultury i historii tego regionu. Wpisany do rejestru zabytków, budynek ten od lat był miejscem ważnym dla mieszkańców oraz podróżujących. Jednakże z biegiem lat i zmianami w systemie komunikacyjnym, jego pierwotny blask stopniowo przygasł. Teraz, dzięki zaangażowaniu PKP S.A. oraz nowoczesnym podejściu do renowacji, dworzec powróci do życia, gotowy sprostać wymaganiom zarówno dzisiejszych, jak i przyszłych pokoleń.

Zakres Prac

Renowacja i modernizacja dworca w Otwocku obejmują szeroki zakres działań, mających na celu zarówno przywrócenie jego historycznego charakteru, jak i dopasowanie go do współczesnych standardów i potrzeb pasażerów. Główne obszary prac to:

  • Renowacja i Odtworzenie Historycznych Detali

Elewacja budynku oraz detale architektoniczne zostaną gruntownie odnowione, przywracając im dawny blask. Stolarka okienna i drzwiowa, wzorując się na pierwotnych rozwiązaniach, zostanie wymieniona, a wnętrza, takie jak historyczny strop i gzyms w holu głównym, zostaną odrestaurowane.

  • Modernizacja i Dostosowanie do Współczesnych Standardów

Przestrzeń na parterze dworca zostanie przystosowana do współczesnych potrzeb podróżnych. Nowoczesne udogodnienia, takie jak wygodne ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty na rozkłady jazdy, będą integralną częścią przebudowanej przestrzeni.

  • Dostępność i Ekologia

Przebudowa dworca obejmie również działania mające na celu zapewnienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz dbałość o środowisko. Likwidacja barier architektonicznych, wprowadzenie ułatwień w poruszaniu się po dworcu (ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille’a) oraz zastosowanie przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, są kluczowymi elementami tej inwestycji.

  • Bezpieczeństwo i Infrastruktura

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring, zostaną zainstalowane zarówno w budynku, jak i jego otoczeniu. Ponadto, przestrzeń przed dworcem zostanie kompleksowo przebudowana, z uwzględnieniem nowej nawierzchni, małej architektury oraz zagospodarowania zieleni.

Inwestycja w dworzec w Otwocku stanowi wyraz szacunku dla historii i dziedzictwa tego miejsca, jednocześnie wpisując się w ducha nowoczesności i zrównoważonego rozwoju. Otwarcie odrestaurowanego dworca nie tylko oznacza nowy rozdział dla tej ikonicznej budowli, ale także stanowi ważny krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców i podróżnych, tworząc przestrzeń przyjazną, bezpieczną i ekologiczną.

Foto: Autorstwa KubaZ – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3985245

Facebook
Twitter
Scroll to Top