O dynamicznym rozwoju Otwocka mówią nie tylko mieszkańcy, władze, kandydaci na radnych czy prezydentów, ale również statystyki. I wszystko wskazuje na to, że tak jest, ale nie demograficznie. Najnowsze wyniki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują jasno, że nas… ubywa. I to jest dobra informacja. Dlaczego?
Według GUS wciąż najbardziej atrakcyjne są wielkie miasta, które corocznie odnotowują wzrost mieszkańców. W najnowszym zestawieniu wśród miast tzw. prezydenckich (miasta, w których władzę pełni prezydent, a nie burmistrz), podobnie jak w poprzednich prym wiodą: Wrocław (wzrost o 5,3 proc.), Warszawa (wzrost o 4,7 proc.). Na czwartym miejscu w tym zestawieniu jest Gdańsk ze wzrostem o 4,2 proc. Nie jest to błąd autora i jego nieumiejętność liczenia, bowiem na pierwszym miejscu znalazł się podwarszawski Pruszków, który zanotował najwyższy w Polsce wzrost przyrostu mieszkańców na poziomie 5,7 proc. (z 61,8 tys. do 65,3 tys. mieszkańców) w latach 2018-2022, które obejmuje najnowsze badanie GUS.
Demografowie są zgodni co do sukcesu Pruszkowa. Doskonała komunikacja ze stolicą kraju (Szybka Kolej Miejska oraz autostrada A2), stabilne i tzw. „jakościowe” władze powodują dynamiczny wzrost liczby mieszkańców. Obecnie na terenie miasta prowadzonych jest kilkanaście dużych inwestycji, w ramach których powstanie kolejnych kilka tysięcy mieszkań. Również okolice Pruszkowa cieszą się ogromną dynamiką inwestycji – mieszkaniowych i biznesowych.
Również Otwock znalazł się w zestawieniu GUS. Do miast prezydenckich, które są w stosunkowo dobrej kondycji demograficznej, można zaliczyć także te, które w latach 2018-2022 odnotowały najmniejszy w tej grupie spadek liczby mieszkańców. To Zielona Góra (w tym mieście liczba mieszkańców spadła o 1 tys.), Żory (spadek o 700 osób), Otwock (spadek o 900), Stargard (spadek o 1 tys.), Żyrardów (spadek o 1,2 tys.) oraz Świnoujście (spadek o 1,5 tys.).
Gramy na spadkach
Dlaczego mamy być dobrej myśli, skoro notujemy spadki? Miasto znalazło się w czołówce miejscowości o najniższym spadku demograficznym, co może zabrzmieć przewrotnie, ale to wskazuje na jego rozwój. We wcześniejszych badaniach GUS, ubytek mieszkańców był znacznie wyższy, tym samym najnowsze doniesienia wskazują, iż więcej mieszkańców postanawia pozostać. Według statystyk, Otwock w ciągu najbliższych lat wyrówna poziom mieszkańców do poziomu tzw. „zero”, a w kolejnych latach, liczba mieszkańców „powinna” zacząć rosnąć. Dane dotyczącą nie bezpośrednio samego Otwocka. Chodzi o rozwój infrastruktury miejskiej oraz komunikacji. Pruszków znalazł się na pierwszym miejscu, właśnie ze względu na doskonałą komunikację z największym miastem Polski – Warszawą. W Otwocku również są prowadzone intensywne prace na linii kolejowej łączącej miasto ze stolicą, jak również inwestycje mieszkaniowe.
Według informacji z PKP na pełną przepustowość torowisk będziemy musieli jeszcze poczekać. – W zakresie ruchu pociągów na linii do Otwocka, rozszerzenie oferty przewozów koleją do i z Otwocka w 2025 r. zależy od zainteresowania ze strony przewoźników i możliwości linii. Termin składania wniosków do PLK S.A. w sprawie rozkładu jazdy w 2025 r. jeszcze się nie rozpoczął – mówi nam Anna Znajewska-Pawluk z Zespołu prasowego PKP PLK S.A. – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują zwiększenie możliwości linii otwockiej poprzez dobudowę torów. Efektem inwestycji będą lepsze możliwości w ruchu lokalnym i dalekobieżnym. Obecnie prace prowadzone są na odcinku od Warszawy do Wawra. W kolejnym etapie przewidziane są roboty od Wawra do Otwocka – dodaje rzeczniczka.
Jest dobrze, będzie lepiej
Dobra komunikacja z Warszawą pozostaje kluczowym elementem rozwoju miasta, na co wskazuje sukces Pruszkowa. Otwock ma jednak wiele walorów, unikatowych dla regionu. Także władze miasta oraz wielu kandydatów mówi o konieczności ich wykorzystania. Mowa tutaj o naturze, którą miasto i powiat mają na wyciągnięcie ręki. Według GUS to właśnie obfitość terenów zielonych oraz powrót do uzdrowiskowego klimatu będą miały największy wpływ na rozwój demograficzny miasta. Budowa trasy POW znacznie poprawiła komunikację z zachodnimi dzielnicami Warszawy. Ponadto, demografowie jasno wskazują, iż zaostrzenie przepisów dotyczących ograniczenia ruchu samochodów w Centrum Warszawy może bezpośrednio przyczynić się do zwiększenia zainteresowania przeprowadzką poza stolicę miasta. Według najnowszych badań domu aukcyjnego Sotheby’s reprezentanci klasy średniej wymieniają trzy kluczowe punkty przy wyborze miejsca zamieszkania: dostęp do infrastruktury miejskiej, dobrą komunikację z aglomeracją oraz bliskość do naturalnych obszarów zielonych i naturalnych zbiorników wodnych. Wnioski nasuwają się same.
Foto: pexels