Sport walki to coś więcej niż pasja. Jak wypadają w Powiecie Otwockim?

Mając na uwadze zdrowie i chęć zyskania pewności siebie, mieszkańcy Powiatu Otwockiego coraz częściej sięgają po nieoczywiste metody. Dla nich sporty walki to coś więcej niż pasja. Poświęcają ogromne ilości czasu, aby skupić się na swojej samodyscyplinie.

– Zawodnicy z Otwocka prezentują dobry poziom przede wszystkim w Kickboxingu – na Mistrzostwach Polski Low Kick Seniorów czy na Mistrzostwach Polski Full Contact Juniorów i Seniorów. Obiecujący, zapowiada się również występ na mistrzostwach Polski w Karate. Dużą popularnością cieszą się cykliczne walki na pięści w warszawskiej grandzie, gdzie każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania, jest w stanie spróbować swoich sił – mówi Artur Jobda, trener personalny i trener przygotowania motorycznego.

Jak podkreśla, ten sport jest dla każdego. Nie ma górnej granicy wieku. Co więcej, pomaga zbudować siłę charakteru. Jest to niezwykle ważne dla młodzieży, która szuka swojej życiowej ścieżki. Nie mniej jednak, warto zauważyć, że otwoccy zawodnicy wciąż potrzebują włożyć dużo pracy w swoje treningi.

– Poziom określiłbym jako średni. Na pewno wpływa na to brak profesjonalnego klubu w okolicy. Nie pomaga również brak sekcji sportów wali w OKS. Jest to dość przykre, patrząc jaką popularnością obecnie cieszą się sporty walki. Na pewno wyróżniającą się i dobrze prosperującą postacią jest Bartosz Szewczyk, który jest mistrzem federacji FEN, czyli jednej z najlepszych federacji w Polsce – tłumaczy Jobda.

Dodaje, że jego zdaniem problem leży po prostu w zapleczu. Jeśli otworzyłby się w okolicy klub z prawdziwego zdarzenia, wówczas pojawiliby się trenerzy z dużym doświadczeniem i tym samym poziom zawodników wzrósłby. Na tę chwilę często zajęcia są prowadzone w salach gimnastycznych czy piwnicach. Przykładem jest Klub Uniq, który znajduje się w Wawrze i po otwarciu swoim otwarciu (z zapleczem do każdego rodzaju treningu) widzimy wysyp obiecujących zawodników, którzy tam trenują oraz dobrą kadrę trenerską.

Najbardziej jednak cieszy fakt, że sporty walki w Polsce są coraz bardziej popularne, na szczęście nie omija to Otwocka.

– Sporty walki w Polsce są na fali wznoszącej i stają się coraz bardziej popularne, nie inaczej jest w Otwocku. Cieszy mnie fakt, że bardzo dużo młodzieży interesuje się nimi i myślę, że coraz więcej ludzi będzie chciało trenować sztuki walki, ponieważ jest to doskonały sposób na naukę samoobrony, poprawę kondycji oraz sylwetki i, co ja bardzo cenię, jest to świetny trening charakteru. Nastroje zawodników przed najbliższymi występami, są waleczne.  Zawodnicy sportów walki to bardzo ambitne jednostki lubiące rywalizację. Jestem dobrej myśli i wierzę, że będziemy mieli w powiecie medalistę mistrzostw Polski. Chłopaki nie dają się przeciwnościom losu i szukają rozwiązań np. udając się do innych klubów na sparingi, czy też trenują w kilku klubach, aby zrekompensować braki – dodaje.

Boks to doskonały sport na poprawę pewności siebie, ale i również na nabranie pokory do przeciwnika. To dyscyplina, która wymaga dużego czucia swojego ciała, koordynacji i wbrew pozorom jest on bardzo trudny technicznie. MMA charakteryzuje się większą przekrojowością i mnogość elementów jakie tam występują (walka w stójce, zapasy, brazylijskie jiu-jitsu). Powoduje to, że nie sposób się szybko znudzić tym sportem. Trenując tak dużo elementów, również budujemy sprawne ciało w każdym aspekcie – mówi Artur Jobda.

Niewątpliwie, duża popularność sportów walki, która nie omija Powiatu Otwockiego, wróży duży sukces. Z pewnością potrzeba jeszcze wiele czasu, aby rozwinąć się na tej płaszczyźnie, ale jak wspominał Artur Jobda, miejscowi zawodnicy są pełni walki o jak najwyższe miejsca. Czy uda się im się osiągnąć wysokie rangi w tym sporcie? Czas pokaże, choć wszyscy mają nadzieję, że tak będzie.

Artur Jobda – trener przygotowania motorycznego oraz trener personalny.

Foto: archiwum prywatne Artura Jobdy/https://pl.123rf.com/profile_rinaariyanti

Facebook
Twitter
Scroll to Top