Nie milkną echa po głosowaniu nad stworzeniem w Otwocku Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, który według ministerstwa miał być betonowaniem środków PiS w Otwocku. Mimo decyzji resortu, Prezydent Jarosław Margielski, już jako bezpartyjny, pozostaje w swojej opinii, iż jest to ogromna okazja dla miasta i ratunek dla zabytkowej willi.
“MKiDN informuje, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz przekazał prezydentowi Otwocka Jarosławowi Margalskiemu „Oświadczenie o braku możliwości realizacji umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego”. Minister stwierdził wadliwość umowy, w skutek czego jest ona nieważna. Oświadczył, iż wobec powyższego Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego pozostaje państwową instytucją kultury, której jedynym organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Kultury i Sportu z 16 stycznia.
Wcześniej Rada Miasta dwukrotnie zagłosowała za prowadzeniem Instytutu w Otwocku. Miał on być zlokalizowany w willi “Racówka” na ulicy Czaplickiego 7. Podczas ostatniej sesji, zwołanej na 29 grudnia, za przyjęciem głosowało 10 radny, przeciw było 8, 3 zaś było nieobecnych.
Według dużej części Radnych głosujących za powstaniem instytutu, narracja odnosiła się zarówno do ratowania zabytku, ale również prestiżu, który miały zapewnić artefakty (m.in. fortepian) mające znaleźć się siedzibie kontrowersyjnej instytucji.
Historycy, jak i część Radnych z kolei widzią problem w samej lokalizacji instytutu, czyli wspomnianej willi “Racówka”. Ta bowiem należała do przybyłego z Warszawy Szlamma Huberband – Żyda. Następnie w 1935 roku właściciel został zlicytowany za niespłacenie kredytów, willę Racówka kupił na licytacji otwocki adwokat Antoni Maciejko z przeznaczeniem na Sąd Grodzki, a 3 lata później weszła we własność Ignacego Maurycego Kernera i jego żony Tauby oraz Mordechaja Rosbauma. Tym samym historia willi jest bezpośrednio związana z Żydami mieszkającymi przed wojną na terenie Otwocka. Z kolei patronami Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej są Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. Obydwoje, coby nie mówić, wybitni Polacy, sami okazywali swoją niechęć do Żydów, Dmowski zaś jawnie mówił o słuszności separatyzmu z Narodem Wybranym.
Według władz miasta sprawa nie jest jednak zamknięta i będzie miała swoją kontynuację.